Açelya Çiçeği - Açelya Bakımı

Açelyaların bakımı nasıldır? Açelya çiçeğinin anlamı nedir? Hangi türleri bulunur? Tüm bu sorunların yanıtlarını makalemizde bulabilirsiniz.

1. Evinizde Gökkuşağı Oluşturan Açelya Çiçeği (Azalea) Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Kırmızı, pembe, turuncu, sarı, eflatun, beyaz gibi birçok rengi bulunan açelyalar, hem iç hem dış mekan için tercih edilebilecek, kokusu bulunmayan ancak görüntüsüyle göz dolduran bir süs bitkisidir. Hatta aşılama işlemi sayesinde bir gövde üzerinde birçok renkte çiçek açabilirler.  

Ericaceae” ailesine mensup bu heybetli çiçeklerin anavatanı Kuzey Amerika ve Asya’dır. Türkiye’nin birçok bölgesinde yetiştirilebilen açelyaların bakımı, çoğu bitkiye göre daha zordur. Japonların; yöntemini gizli tutarak, 1000 yıldır cüce açelyalar yetiştirmeye çalıştıkları söylenir. Açelyalar ayrıca Belçika’nın ulusal çiçeği olarak kabul edilmiştir.

Küçük orman gülü olarak da adlandırılan açelyalar bahar aylarının gelişi ile çiçek açmaya başlar. Kış aylarında ise yapraklarını döker.           

2. Açelya Çiçeğinin Türleri Nelerdir?

♦ Rhododendron Alabamense (Alabama Azalea)

♦ Rhododendron Arborescens (Sweet Azalea/Smooth Azalea)

♦ Rhododendron Atlanticum (Coastal Azalea/Dwarf Azalea)

♦ Rhododendron Austrinum (Orange Azalea/Florida Azalea)

♦ Rhododendron Calendulaceum/Flame Azalea)

♦ Rhododendron Canescens (Mountain Azalea/Hoary Azalea)

♦ Rhododendron Cumberlandense/Cumberland Azalea)

♦ Rhododendron Flammeum (Oconee Azalea/Piedmont Azalea)

♦ Rhododendron Molle (Chinese Azalea)

♦ Rhododendron Occidentale (Western Azalea)

Rhododendron Pentanthera

♦ Rhododendron Periclymenoides (Pink Azalea)

Rhododendron Tsutsuji

3. Açelya Nasıl Sulanır?

Açelya çiçeğinin sulama düzenini ilkbahar ve yaz aylarında haftada iki kere, sonbahar ve kış aylarında ise haftada bir kere olarak ayarlayabilirsiniz. Sulama sonrası saksının tablasında biriken suyu dökmeniz yararlı olacaktır. Nemi seven açelyalar, yapraklarına su püskürtmenizden hoşnut olacaklardır. Ayrıca sulama esnasında suyun, toprağın belirli bir bölümüne değil de tamamına gelecek şekilde yapmanız önemlidir. Kullandığınız suyun kireçsiz olmasına da özen göstermelisiniz.

4. Açelya Çiçeğinin Bakımı Nasıl Yapılır?

Gün ışığını çok seven açelyaları hafif gölge yerlerde konumlandırmanız, çiçeklerinin ve yapraklarının canlı ve sağlıklı gelişimine yararlı olacaktır. Bu bitkiler soğuk havaları ve rüzgar aldığı ortamları sevmez.

Minimum 2 – 3 yılda bir toprak değişimi gerçekleştirebilirsiniz. Bu işlem için en uygun dönem ilkbahar mevsiminin ortalarıdır. Açelyaların toprağını lif içeren, asitli ve humuslu topraklardan seçmelisiniz. Toprağı bu özelliklerde seçtiyseniz, gübreleme yapmanıza gerek yoktur.

Saksı büyüklüğü olarak çiçeğinizin ebatlarına göre sığabileceğinden bir büyük boy tercih etmeniz idealdir. Ayrıca seçtiğiniz saksının drenajının iyi olması da önemlidir.

Kış ayları dışında her mevsim ay içinde bir defa besin takviyesi yapmanız yararlı olacaktır.

5. Açelya Nasıl Çoğaltılır?

Çoğu süs bitkisinde olduğu gibi açelyalarda da kökten ayırma yöntemi ile çoğaltma işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Bitkinin ana gövdesinde filizlenen kısımların kesilerek farklı bir saksıya ekilmesi ile işlemi tamamlamış olursunuz.

İkinci bir yöntem olarak tepe çeliği ile yapılan uygulama söylenebilir. Bu uygulama dalların tepe kısmından yaklaşık 10 cm kadar bir kısım kesilerek farklı bir saksıya ekimi ile tamamlanır.

Diğer bir yöntem tohumla çoğaltmadır. Bahar aylarında tohumların toprağın orta kısmına ekilerek, çimlenmesini bekleyerek uygulayabilirsiniz.  

6. Açelya Çiçeği Nasıl Budanır?

Açelyanızın çiçekleri solduktan sonra yapraklarında budama işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Yalnız budadığınız kısmın hava almasını önlemek için o kısmı eritilmiş mum vb. yöntemlerle kapatmanız gerekir. Şekilsiz uzayan dalları da çiçeklerini tamamen döktükten sonra budayabilirsiniz. Bu süreç genellikle ilkbahar aylarına denk gelmektedir. Budama işlemi yaptıktan sonra çiçeğinize birkaç hafta sıvı besin takviyesi yapabilirsiniz.

7. Açelya Çiçeğine Zarar Veren Durum Ve Hastalıklar Nelerdir?

Çoğu süs bitkisinde olduğu gibi açelyalarda da çok sulanma yapılması zararlıdır. Drenajı iyi olmayan saksılar, aşırı gölge ortamda konumlandırma, yanlış toprak seçimi gibi birçok neden bitkinize zarar verebilir.

Bu durumlar dışında açelyaların yapraklarında zararlı bitki bitleri, kırmızı örümcekler ve mantar hastalığı gibi birçok sorunla karşılaşabilirsiniz. Bu durumlarda uygun zirai ilaçlar alarak kullanabilir, sorunu çözümleyebilirsiniz.

8. Açelya Çiçeğinin Tıbbi Bir Yararı Bulunur Mu?

Genellikle çay olarak tüketilen açelyalar, macun kıvamına getirilerek de kullanılabilmektedir. Kullanımında sağladığı faydaları şu şekilde özetleyebiliriz:

♦ Dişeti hastalıklarında olumlu etkileri vardır,

♦ Mide iltihapları ve ülser tedavisinde yardımcı olur,

♦ Hemoroid kaynaklı kanamaları önleyici özelliği bulunur,

♦ Egzama tarzı cilt hastalıklarını geçirici etkisi vardır,

♦ Midede oluşan hazımsızlıkları giderebilir.

 

Ancak açelyaların zehirli bir bitki olmasından dolayı uzman kontrolünde tüketilmesi önemlidir. Aksi durumda kusma, halsizlik veya üst solunum yollarında sorunlara yol açabilir. 

9. Açelya Çiçeğinin Anlamı Nedir?

Açelya çiçeğinin anlamının, ulaşılamayan sevgiliye duyulan özlem olduğu söylenir. Yani aşkını içinde yaşayan, sevdiğini karşı tarafa açıkça ifade edemeyenlerin çiçeğidir.