Aloe Vera Bitkisi Nedir?

Aloe vera bitkisinin yararları nelerdir? Aloe veralar çok sulanır mı? Aloe veralar çiçek açar mı? Aloe veralar soğuk havalardan hoşlanır mı? Tüm bu soruların cevaplarını makalemizde bulabilirsiniz.

1. Aloe Vera Bitkisi Nedir?

Aloe Vera Bitkisi Nedir?

Aloe Vera bitkisi; evlerde, ofislerde dekoratif amaçlı kullanımı dışında birçok hastalık ve soruna olan yararı nedeniyle kişisel bakım ürünlerinde de önemli bir yere sahiptir. Toplumda Aloe Vera dışında; sarısabır, ölümsüzlük bitkisi, çöl zambağı, gençlik çeşmesi isimleriyle bilinen bu bitki zambakgiller (asphodelaceae) ailesine aittir. Bilimsel ismi ise “Aloe Barbadensis”tir.

Sivri uçları, içeriğinde jel bulunan dolgun yaprakları ve kolay bakımı ile sadece sağlık alanında değil dekoratif alanda da popülerlik kazanmış bu bitkinin her evde bulunması tavsiye edilir.

2. Aloe Vera Bitkisinin Özellikleri Nelerdir?

Aloe Vera Bitkisinin Özellikleri Nelerdir?

Belirli aralıklarla yapraklarını yenileyen bu bitkinin, dayanıklılığı yüksek ve ömrü uzundur. Gerekli şartları sağladığınızda her ortama uyumluluk gösterir.

Yaygın olarak Afrika’da yetişen bu mucizevi bitki; içeriğinde birçok enzim, vitamin (A, B1, B2, B3, B6, B9, B12, C), mineral (Bakır, Çinko, Demir, Kalsiyum, Magnezyum, Potasyum), amino asit (Fenilaianin, Glutamin asit, Histidin, Isoleucine, Leucine, Lizin, Metioni, Valin), enzimlere (amilaz ve lipaz) ve yağ asitlerine (Linoleik, Linolenik, Oleik, Stearik, Palmitik, Miristik ve Kaprilik) sahiptir.

Yıl içinde maksimum bir kere sarı çiçek açan bitki, çok fazla çiçek açmamaktadır.

Öte yandan oksijen deposu olan Aloe Vera bitkisini, evinizin her yerinde kullanabilirsiniz. Hatta gece oksijen salınımı yapmasından dolayı yatak odanızda bile gönül rahatlığı ile bulundurabilirsiniz.

3. Aloe Vera Bitkisinin Türleri

Doğal tedavi yöntemlerinde kullanılan türleri:

Aloe Barbadensis (Barbadensis Miller), Aloe Arborescens, Aloe Dichotoma ve Aloe Nyeriensis

4. Aloe Vera Bitkisi Nasıl Sulanır? Bakımı Nasıl Yapılır?

Aloe Vera Bitkisi Nasıl Sulanır? Bakımı Nasıl Yapılır?

Aydınlığı ve gün ışığını seven Aloe Vera bitkisi, mutlaka bu özelliği göz önünde bulundurularak konumlandırılmalıdır. Ancak her güneş seven bitki gibi doğrudan güneş altında kalmamasına da dikkat edilmesi gerekir. Bu bitkiler soğuk hava ve rüzgarlı ortamı sevmezler. Bu sebeple ona evinizde veya ofisinizde açık iki pencere arasında kalmayacak bir yer seçmelisiniz.

 

Bu bitkilerin sulama periyodları oldukça kolaydır. Çok su ihtiyacı duymayan bu bitkileri haftada bir kez sulamanız yeterli olacaktır. Kış aylarında bu süre on beş günde bir olarak değişir. Fazla sulama yapmamanız bitkinizin kökünü çürütmemeniz açısından önemlidir. Ancak aşırı sıcak yaz aylarında sulama periyodlarınızı; toprağınızı kontrol ederek, nemlilik durumuna göre kendiniz de belirleyebilirsiniz. Öte yandan yapraklarına su değdirmemeye gösterdiğiniz özen, bitkinizi mantar hastalığından ve çabuk çürüme sürecine girmesinden korur.

 

Aloe Veralar geniş alanlara sahip olmaktan hoşlanırlar. Bu sebeple aldığınız Aloe Vera bitkisinin saksısı küçükse, ona rahat alan sağlayacak bir başka saksı ile değişimi sağlamalısınız. Saksı kullanımında önemsemeniz gereken konu; suyun alt tablada depolanabileceği değil, süzülebileceği bir tablaya sahip olmasıdır. Saksıya ekim esnasında toprağın sadece kökü kapatması yeterli olacaktır. Toprağın üzerine görsel olarak göze hitap edebilecek aynı zamanda nemi içeride tutmayı sağlayacak taşlar kullanılabilir.

 

Bitkinizin saksını değiştirdikten sonra kökünün toprak ile kaynaşması için üç dört gün sulama yapmamanız faydalı olacaktır. Saksı değişimi için bitkinizin büyüme durumuna göre iki yıl idealdir bir zamandır. Ancak toprak değişimi için bir yılı geçirmemeniz uygundur. Tüm bu değişimler için ilkbahar aylarını tercih edebilirsiniz. Sağlıklı bir şekilde gelişim sağlaması için geçirgen ve humuslu yapıdaki organik topraklar kullanılmalıdır.

 

Bitkinizi budamak isterseniz, dalları üzerindeki çiçeklerin solmasından sonra, solmuş olan yapraklar kesilir ve kesilen kısmın hava alması önlenir.

 

Aloe Vera bitkinizde bir terslik olduğunu iki şekilde gözlemleyerek anlayabilirsiniz:

Bunlardan ilki, bitkinizin yapraklarını uzama yönleridir. Genellikle yukarı doğru uzama sağlayan Aloe Vera, eğer yatay yönde uzama sağlıyorsa bunun sebebi gün ışığını yeterince almadığının haberini veriyor olmasıdır.

İkincisi ise köklerinde siyaha dönen bir renk değişimi veya yapraklarında sararma başladıysa, yaptığınız bakım aşamalarını tekrar gözden geçirmeniz gerekmektedir.

5. Aloe Vera Nasıl Çoğaltılır?

Aloe Vera Nasıl Çoğaltılır?

Aloe Vera bitkisini çoğaltmak, kökte bulunan ve en az 10 cm uzunluğuna sahip yavru yaprakların farklı bir saksıya aktarılmasıyla sağlanan basit bir işlemdir. Yavru yapraklar denilse de bu uzunluk, bitkinin 1 – 2 yaşında olmasına tekabül etmektedir

6. Aloe Vera Bitkisinin Kullanımı Nasıldır? Yararları Nelerdir?

Aloe Vera Bitkisinin Kullanımı Nasıldır? Yararları Nelerdir?
Devon Rockola adlı kişinin Pexels'daki fotoğrafı

Aloe Vera bitkisi, cilde uygulama ve ağız yolu ile alma olarak iki şekilde kullanılabilir. Bitkiden düzgünce alınan yaprakları kırarak içindeki jel kısmını iki şekilde de uygulayabilirsiniz. Bu jel kısım direk veya karışımlar eklenerek kullanılabilir. Yalnız dikkat edilmesi gereken konu bitkinin çiçeği yüze sürülmemektedir. Fayda sağlayan kısım içerisindeki jelidir. Kendi bitkinizden elde ettiğiniz jeli 7 – 10 gün arası buzdolabınızda saklayarak muhafaza edebilirsiniz.

 

♦ Güneş yanığı gibi çeşitli yüzeysel yanıkların etkisinin azaltılıp, iyileştirilmesinde fayda sağlar.

♦ Kırışıklıkları yok etme üzerinde hücre yenileme özelliği ile yaşlanma belirtilerine direnme amacıyla kullanılabilir.

♦ Cilde canlılık katan doğal bir nemlendiricidir. Cilt kuruluğu vb. sorunların onarımına yardım eder.

♦ Cilt üzerinde etkileri sayılamayacak kadar fazla olmasına rağmen en önemlisi belki de sedef ve egzama hastalığına iyi gelmesidir. Ayrıca akne tedavilerinin de bitkisel ilacı niteliğindedir.

♦ Sindirim sistemini kuvvetlendirmesine olan etkisi de göz ardı edilemez.

♦ Kemik erimesi tedavilerinde uzman kontrolü ile kullanılır.

♦ Birçok şampuan ve saç bakım ürünü reklamlarından bilindiği üzere, etkisi ciltte olduğu kadar saçta da önemlidir. Kepeğe ve dökülmeye karşı dirençli, ışıltılı saçlara sahip olmak için bu bitkiden yararlanılabilir.

♦ Hamilelik sonrası vücutta oluşan çatlakların ve selülitlerin giderilmesine yardımcı olur.

♦ Metabolizmayı hızlandırır ve bazı bağırsak hastalıklarına fayda sağlar.

♦ Enfeksiyon ve iltihap problemlerinde uzman kontrolünde kullanılarak tedavi sürecine yardımcı olur.

♦ Metabolizmayı hızlandırır ve bazı bağırsak hastalıklarına fayda sağlar.

♦ Radyasyonu azaltıcı etkiye sahiptir.

♦ Sinek ve böcek ısırıklarında kaşıntıyı durdurma etkisi bulunur.

♦ Sinirlilik ve uykusuzluk sorunlarında olumlu etkilere sahiptir.

♦ Yağ yakımını hızlandırarak zayıflamaya destek olur.

♦ Uçuk tedavilerinde hızlı sonuç verir.

♦ Kabızlık problemine iyi gelir.

♦ Diyabet ve kolestrol gibi hastalıklarda olumlu sonuçlar sağlar.

 

Tüm bu şifalı etkilerine rağmen, her doğal tedavi sürecinin uzman bir kontrol eşliği ile gerçekleştirilmesi en sağlıklı onarım yöntemidir. Özellikle hamileler, yaşlılar, çocuklar, ciddi yanık ve yaraya sahip olan, mide/bağırsak/böbrek hastalıkları olan ve alerjik duyarlılığı olan kişiler bu bitkinin kullanımını sağlamamasında yarar vardır.