Atatürk çiçeğinin özellikleri nelerdir? Atatürk çiçeğinin bakımı nasıl yapılır?

Atatürk çiçeğinin özellikleri nelerdir? Atatürk çiçeğinin bakımı nasıl yapılır? Tüm bu soruların yanıtını makalemizde bulabilirsiniz.

1. Soğuk Kış Günlerinde İsmiyle Gönlümüze Umut Tohumları Eken Atatürk Çiçeği (Poinsettia) Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Bilimsel adı “Euphorbia Pulcherrima” ve “Euphorbiaceae” ailesine mensup olan Atatürk çiçeğinin ana vatanı Meksika’dır. Sonrasında Amerika ve Avrupa’ya yayılarak popüler olmuştur. Ülkemizde de Akdeniz ve Ege kıyılarında bahçe bitkisi olarak bakımı yaygındır. Ayrıca bulunduğu ortamın enerjisini yükselttiğine inanılan bu bitkiler, evlerimizin en güzel köşesinde yerlerini almıştır.

Noel çiçeği (Christmas flower), Noel yıldızı (Christmas star), Istakoz bitkisi (Lobster plant), Boyalı yaprak (Painted loaf) ve Meksikalı alev yaprağı ( Mexican flame leaf) gibi isimlerle de bilinen bu bitkilerin boyları 2 – 4 metre arasında uzama gösterebiliyor.

Hassas yapısıyla düzenli bir bakım isteyen Atatürk çiçeği kış mevsimi sonlarında çiçeklerini açmaya başlar. Çiçeği olarak adlandırılan taç yaprakları kırmızı veya sarının tonlarında renklere sahip olabilirler.

Geçmiş dönemlerde tıbbi amaçlı kullanım da sağlanan bu bitkinin gövde ve yapraklarından süzülen özsu, bazı insanların derilerinde kabarıklıklara yol açabilir.

2. Atatürk Çiçeği Nasıl Sulanır?

Atatürk çiçeğinizin sulama periyodunu ayarlayabilmeniz için mevsimsel değişikliği göz önünde bulundurmanız gerekir. Yaz aylarında toprağının kurumasına orantılı olarak haftada birkaç defa bitkinize sulama yapmalısınız. Toprak kuruluğunu parmağınızla kontrol etmeniz sağlıklı olacaktır. Bahar aylarında ise haftada iki kere sulanması yeterlidir. Kış mevsiminde oda sıcaklığında bulunan su kullanımı ile haftada bir kere sulanması idealdir. Ancak kış aylarında toprak sulaması dışında yapraklarına su püskürtülmesi şeklinde de bitkiyi nemlendirme sağlanabilir. Sulama tercihinizi dinlendirilmiş kireçsiz sulardan yana kullanmanız sağlıklı olacaktır.

3. Atatürk Çiçeğinin Bakımı İçin Püf Noktaları Nelerdir?

Bu bitkiler doğrudan güneş ışığında konumlandırılmaktan hoşlanmazlar. Ancak aydınlık ortamlara da bayılırlar. Ev ortamında bakım sağlamayı planladığınız çiçeğinizin yapraklarında döküm gerçekleşiyorsa, bulunduğu ortamın ısı derecesinin kendisine uygun olmadığını anlamalısınız. Genellikle cam kenarlarında bulunması ideal olan bu bitkiler aşırı soğuğa maruz kaldığında bu sefer de donma problemi yaşayacaktır.

Atatürk çiçeklerinin bulunduğu ortamda yabancı bir cisim ile temas etmemesi önemlidir. Ayrıca konumlandırma olarak değişikliklerden hoşlanmadığı da bilinmelidir. 

4. Atatürk Çiçeği Nasıl Çoğaltılır?

Atatürk çiçeği de birçok bitki gibi birkaç yöntem ile çoğaltılabilir. Budama işlemi yapıldıktan sonra çıkan dallar ile tekrar çoğaltma işlemi gerçekleştirilebilir. Çıkan dallar mineral bakımından zengin olan toprağa ekilerek kontrollü sulama süreci ile köklendirilir.

Diğer bir yöntem dal çeliği ile çoğaltmadır. Bu yöntemde bitkinin köküne yakın kısımdan bir dal çeliği alınarak farklı bir saksıya dikilir. İlkbahar mevsiminin ortalarından sonuna kadar olan dönemde bu yöntemin uygulanması idealdir. Dikilen çelikler yaklaşık bir ay gibi bir süreçte köklenerek filiz vermeye başlayacaktır. Bu yöntemin süreci ile aynı şekilde kökten ayırma yöntemi de uygulayabilirsiniz.

Tohumla çoğaltma yöntemi ile de bu bitkiler çoğaltılabilir. Dönem olarak yine ilkbahar mevsimi tohum ekme süreci için uygundur.

Tüm bu çoğaltma yöntemlerini uygularken aklınızda bulunması gereken en önemli nokta, bu bitkinin büyüme hızının diğer bitkilere oranla daha yavaş olduğudur. Bu sebeple bitkinizi büyütürken sabırlı olmanız önemlidir.

5. Atatürk Çiçeği Nasıl Budanır?

İlkbahar aylarında yapraklarını dökmeye başlayan çiçeğinizi budama yapmanız gerekmektedir. Bu işlem çiçeğinizin ömrünün uzamasına destek olacaktır. Solan kısımların kesilerek alınması gerekir. Kesilen kısımlar hava akımına maruz kalmaması için kesilmiş olan kısım, mum ya da silikon gibi çeşitli yöntemlerle kapatılmalıdır. Bunun dışında tamamen dökülen bitkinizin dallarını uç kısımlarından budayarak güçlenmesini de sağlayabilirsiniz.

6. Atatürk Çiçeğinin Toprak Değişimi ve Saksı Seçimi Nasıl Yapılır?

Çiçeğinizin toprağını ilkbahar ayında değiştirebilirsiniz. Torf ve mineral değeri yüksek toprakları tercih etmeniz bitkinizin sağlıklı büyümesi açısından önemlidir. Toprak geçirgen ve yumuşak yapıda bulunmalıdır. Ay içerisinde bir kez sıvı gübre ile desteklemeniz bitkinizin canlılığını koruyacaktır. Ancak kış aylarında gübreleme periyodunuzu azaltmanız gerekir. Bitkiniz toprağındaki mineral ve vitaminlere yıl içerisinde bir kez takviye yapmayı unutmamalısınız.

Ayrıca bitkinizin büyüme oranına göre toprak değişimi sürecinde saksınızın boyutunu da büyütebilirsiniz. Bu durum bitki kökünüzün geniş alanda rahat etmesini sağlayacaktır. Ayrıca saksınızın alt tablasının delikli olması, sulama işleminden sonra fazla suyun bitkiden atılmasında yararlı olacaktır.

7. Atatürk Çiçeğine Zarar Veren Hastalıklar Nelerdir?

Bu bitkiye zarar verecek en önemli hastalık mantar hastalığıdır. Bunu önlemek için dikkat etmeniz gereken en önemli bakım sürecini sulama sisteminiz oluşturmaktadır. Sulama periyodunuzu düzenleyemeyip aşırı sulama gerçekleştirirseniz bu hastalığa davetiye çıkarmış olursunuz. Yine sulama işlemi ile ilgili eğer bitkinizin alt tablasında su birikintisi bırakırsanız kökünde çürüme gerçekleşir.

Atatürk çiçeği kuru havası bulunan ortamlardan hoşlanmaz. Nem oranını iyi ayarlayamaz iseniz yapraklarında kahverengi lekeler gözlemleyebilirsiniz.

Diğer dikkat etmeniz gereken hastalıklar ise küf, örümcek ve unlu bitler ile klorozdur.

8. Atatürk Çiçeğinin Yapraklarının Tekrar Kırmızı Yapraklara Sahip Olması Nasıl Sağlanır?

Atatürk çiçeğinizin tekrar kızarması için bitkinizi sonbahar mevsimine girerken yaklaşık iki ay boyunca geceleri 12 – 14 saat arası tamamen karanlık bir ortamda tutmalısınız. Gündüzleri ise çiçeğinizi doğrudan güneş ışığı almayacağı ama gün ışığından bolca yararlanabileceği bir yerde konumlandırmalısınız. Ayrıca bu süreçte ay içinde üç defa belirli aralıklarla gübreleme yapmanız bakımında destekleyici rol oynayacaktır. Bu periyodik düzeni sağladıktan 2 – 2,5 ay kadar sonra bitkiniz tamamen kızaran yaprakları ve tüm heybeti ile karşınızda duracaktır.

9. Atatürk Çiçeğinin Anlamı Nedir? Ulu Önderimizin İsmini Nasıl Almıştır?

Atatürk çiçeğinin bilimsel ismi olan “Pulcherrima”, Latince’de güzellik anlamına gelmektedir.

Ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün isminin bu bitkiye verilmesi ile ilgili iki bilgi bulunmaktadır. İlki; Amerika ve Meksika’da yetiştirilmesi yaygın olan bu bitkinin, ülkemizde de yetiştirilmesi için çalışmalar yapan Atatürk’ün ismini, ülkemizdeki bitki bilimciler tarafından verildiğidir.

Diğeri ise; Wenderbit Üniversitesinde profesör olan Kirk Landin’in yetiştirdiği kırmızı yapraklı bitkiye, bilgi ve doğa sevgisine hayran olunan Atatürk’ün isminin önerilmesi ve kabul edilmesi ile verildiği şeklindedir.