Bambu - Bambu Anlamı - Bambu Bakımı - Bambu Yetiştirilmesi

Şans bambularının sayılarına göre anlamları nelerdir? Bambular toprakta da yetiştirilir mi? Tüm bu soruların cevabına makalemizde bulabilirsiniz.

1. Bulunduğu Her Ortamın Enerjisini Yükselten Şans Bambusu (Dracaena Sanderiana) Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Bulunduğu Her Ortamın Enerjisini Yükselten Şans Bambusu (Dracaena Sanderiana) Nedir? Özellikleri Nelerdir?

İç mekanlarda dekoratif amaçlı kullanılan Bambular (Dracaena Sanderiana), Orta Afrika’ya özgü egzotik bitkilerdir. “Asparagaceae” ailesine mensup bu bitkiler, Uzak Doğu ülkelerinde süs bitkisi olarak önemli bir yere sahiptir.

Uzama süresi genellikle her ay 2 – 2,5 cm arasındadır. Toprakta ve suda yetiştirilebilen bu bitkiler düz, kıvrımlı ve spiral formlara sahip olabiliyorlar. Bakımı oldukça kolay olan bambular bir metreye kadar uzayabiliyor. Yıl boyunca yeşilliğini koruyan bambular bulunduğu ortamda oksijen üretimi açısından da yararlıdırlar.

Türkiye’de bambular, vazoda yetişen dal şeklindeki bambular ile piramit şeklinde saksıda yetişen bambular olarak iki çeşit olarak tanınmaktadır.

2. Bambularda Kıvrım Oluşturabilir Miyiz?

Bambularda Kıvrım Oluşturabilir Miyiz?

Bambuların kıvrımlarını çoğaltabilmek için, kıvrım olmasını istediğiniz kısma; çıkarırken kolayca kesebileceğiniz özellikte bir tüp geçirmeniz yeterli olacaktır. Bambunuzun uzamaya devam etmesini rutin olarak kontrol altında tutmanız gerekir. Uzama devam ettikçe istediğiniz kıvrım şekline ulaştığınızı görebilirsiniz.

3. Bambu Bitkisinin Bakımı Nasıl Yapılır?

Bambu Bitkisinin Bakımı Nasıl Yapılır?

Bambular güneş ışığını direk almaktan hoşlanmamalarına rağmen aydınlık ortamları severler. Çünkü sağlıklı büyüyebilmek için gün ışığına ihtiyaç duyarlar. Gölgede bakılmak istenen bambular zamanla sararak çürürler. Ayrıca bu bitkiler rüzgar alan ortamlarda konumlandırılmamalıdır. İç mekanlarda klimalara yakın bulunmamasına da özen göstermeniz gerekir.

Bambularınızın su değişikliğini haftada bir olacak şekilde düzenleyebilirsiniz. Toprakta baktığınız bir bambuya sahipseniz onu da haftada bir sulayarak bu periyodu oluşturabilirsiniz. Eğer bambunuza toprakta bakıyorsanız, toprağını nemli tutmaya özen göstermelisiniz. Özellikle bitkinizin tozu sevmeyen yapraklarına su püskürtmeniz onun hoşuna gidecektir.

Bambunuzu cam vazo içerisinde yetiştirmeniz idealdir. Bitkinizin boyutuna göre üçte biri kadar cam vazonuza su ölçeklendirerek bitkinizi içerisine bırakabilirsiniz. Yalnız kullandığınız su, dinlendirilmiş, kireçsiz, klorsuz özellikte olmalıdır. Bambunuzun boyunu uzatmak için ayda bir sıvı gübre kullanabilirsiniz. Ancak kullanım talimatlarını mutlaka okumalı, uygulamalısınız. Aşırı kullanımı bitkinize zarar verebilir.

Toprakta yetiştirmek istediğiniz bambunuza, asidik ve geçirgenliği yüksek özellikte bir toprak tercih etmeniz önemlidir. Geçirgenliği arttırmak için ponza taşı da kullanabilirsiniz. Ayrıca kökünün sığabileceği büyüklükte saksılar tercih etmeniz idealdir.

Bitkinizin sağlıklı gelişebilmesi için solan yaprakları düzenli olarak budamanız gerekir. Bu solgunluk durumunun diğer yapraklara geçişini önleyecektir. Sararma, çürüme gibi sorunları gözlemlediğinizde ayda bir vitamin takviyesinde bulunabilirsiniz. Ancak vitamin takviyesini bitkinizin yaprakları sağlıklıyken yapmamanızda fayda vardır.

Bambunun üzerinde bir lekelenme ya da yapraklarında bir sararma oluşumu gözlemlediğinizde veya yaydığı kokuda ekşimsi bir koku duyumsadığınızda bitkinizin bakımını tekrar gözden geçirmeniz gerekir.

4. Bambular Nasıl Çoğaltılır?

Bambular Nasıl Çoğaltılır?

Bambuların çoğaltılmasında oldukça basit birkaç yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemlerden ilki her mevsim yapılabilen çelik yöntemi ile çoğaltmadır. İşlemi bambunun gövdesinden filizlenen çelik denilen kısım ile gerçekleştirebilirsiniz. Yapraklarından ayrılan çeliğin su içerisinde köklenmesi sağlanır. Köklendikten sonra bambunuzu bir saksı veya cam vazo içerisinde yetiştirebilirsiniz.

İkinci yöntemi ise bitkinizin yaprakları ile uygulayabilirsiniz. Gövde üzerinden bulunan yapraklardan birini elinizle hassas bir şekilde kopararak su içerisinde beklettikten sonra köklenen bitkiyi yetiştirmeye devam edebilirsiniz.

Bir diğer yöntem bambunuzu parçalara bölerek su dolu kapların içine bırakmaktır. Köklenene kadar bekledikten sonra bitkinizin filiz verdiğini gözlemleyeceksiniz. Böylece işlem tamamlanmış olur. Yalnız tüm bu işlemlerde dikkat edilmesi gereken nokta, kesilen ve su dışında kalan kısmın hava almaması için eritilmiş mum, dondurucu silikon vb. kullanılarak kapatılması gerektiğidir.

Bambular tohum yolu ile de çoğaltılabilir. Tuzlu su içerisinde 15 – 20 dakika bekletilen bambu tohumları normal suya alınarak bir gün bekletilir. Sonrasında alt kısmına çakıl taşları döşeyerek hazırladığınız saksıya tohum ekilir. Toprağının nemini ve konumunun aydınlık olmasını ayarladıktan sonra bitkinizin çimlendiğini gözlemleyebilirsiniz.

5. Şans Getirdiğine İnanılan Bambular Başka Hangi Anlamlara Ev Sahipliği Yapar?

Şans Getirdiğine İnanılan Bambular Başka Hangi Anlamlara Ev Sahipliği Yapar?

Uzakdoğu kültürlerindeki inanışlara göre hediye edilen bambuların bulunduğu yere uğur ve huzur getirdiğine inanılır. Bu bitkilerin sayısına göre de anlamları değişmektedir.

İki adet bambu aşkı,

Üç veya altı adet bambu sonsuz mutluluğu ve uzun bir yaşamı,

Dört adet bambu ölümüm ve kötü şansı,

Beş veya yedi adet bambu sağlığın iyi olmasını,

Sekiz adet bambu zenginliği ve başarıyı,

Dokuz ve yirmi bir adet bambu büyük serveti,

On adet bambunun ise mükemmelliği simgelediğine inanılır.

Çin kültürü inanışına göre, birden fazla bambunun birbirine altın rengi iple bağlanması eve bereket ve zenginliği davet etmektir. Yine aynı inanışa göre bitkinin yaprağını kesmek yerine el ile koparmanız gerekir. Aksi durumda evinizin bereketi azalacaktır.

Çin, Hindistan, Japonya, Kore ve Malezya gibi ülkelerde dostluk, bereket, ölümsüzlük gibi birçok anlamları da ifade etmektedir.

Feng Shui felsefesinde ise önemli bir yere sahip olan bambular, dayanıklı yapısından dolayı şanslı olduklarına inanılarak bulunduğu mekana da uğur getireceği düşüncesini yaymıştır.