Barış Çiçeği - Spathiphyllum - Barış Çiçeği Bakımı

Barış çiçeği nasıl toprak sever? Barış çiçeği budanır mı? Barış çiçeğinin türleri nelerdir? Tüm bu soruların yanıtını makalemizde bulabilirsiniz.

1. Zerafetiyle Her Ortamda İlgi Odağı Olan Barış Çiçeği (Spathiphyllum) Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Zerafetiyle Her Ortamda İlgi Odağı Olan Barış Çiçeği (Spathiphyllum) Nedir? Özellikleri Nelerdir?

“Araceae” ailesine mensup olan barış çiçeği, “yelken çiçeği” ya da “barış zambağı” olarak da bilinmektedir. Tropik bitkiler içinde yer alan bu çiçeğin anavatanı Kolombiya ve Venezüella olarak bilinmektedir.

Beyaz çiçekleri ve canlı yeşil renkteki yaprakları ile göze de hitap eden barış çiçekleri, uzun ömür salon bitkileridir. Bakımı düzenli olduğunda uzunlukları 1 – 1,5 metreye ulaşabilir.

Barış çiçeği tüm bahar aylarında çiçek açar. Şayet çiçek açmadan geçirdiği bir bahar ayı olursa, bilmelisiniz ki çiçeğinizin konumunda gün ışığı alması açısından bir sorun var. Her bakımı doğru gerçekleştirdiğiniz durumda da bitkiniz çiçek açmıyor ise sulamayı bırakarak ışıksız bir ortamda onu dinlenmeye alabilirsiniz. Toprağının tamamen kuruduğunu gözlemledikten sonra eski konumuna getirerek birkaç hafta beklerseniz, çiçek açtığına şahit olacaksınız.

2. Barış Çiçeğinin Türleri Nelerdir?

Doğada yaklaşık 40 kadar türü olduğu söylenmektedir. Bunlardan bazıları;

♦ ‌Spathiphyllum ‌Blandum,

‌♦ Spathiphyllum ‌Floribundum,

♦ Spathiphyllum Friedrichsthalii,

♦ ‌Spathiphyllum “Mauna ‌Loa”,

♦ ‌Spathiphyllum ‌‌Wallisii şeklindedir.

3. Barış Çiçeği Nasıl Sulanır?

Barış çiçekleri nemlilikten hoşlandıkları için çiçeğinizin hem toprağını nemli tutmalı hem de çiçeklerine ve yapraklarına belirli aralıklarla su püskürtmeniz gerekmektedir. Bu sebeple özellikle aşırı sıcak yaz aylarında sulama sıklığınızı fazlalaştırmanız önemlidir. Soğuk kış günlerinde ise haftada iki kere sulamanız yeterli olacaktır. Sulama düzeninize gün ve miktar olarak özen gösterdiğiniz takdirde bitkiniz uzun ömürlü olacaktır. Ayrıca kullandığınız suyun klorsuz, dinlendirilmiş su olmasına dikkat etmelisiniz.

İlkbahar ve sonbahar aylarında sulama düzeninizi azaltarak bitkinizin çiçek açmasını bekleyebilirsiniz. Birkaç hafta içinde çiçek açmaya başlayan bitkinizi rutin sulama düzenine döndürebilirsiniz. Dinlenme döneminde besin takviyesi yapmanıza gerek yoktur. Dinlenme dönemi dışında ay içinde 1 – 2 defa besin takviyesinde bulunmanız yararlı olacaktır.

4. Barış Çiçeğinin Bakımı Nasıl Yapılır?

Barış çiçekleri gün ışığını çok sevmesine rağmen, doğrudan güneş alabileceği ortamlarda zarar görebilirler. Bu yüzden yarı gölge bir yerde konumlandırmanız idealdir. Ayrıca hava akımlarından da hoşlanmayan barış çiçeklerini cereyanda bırakmamalı, aşırı rüzgara maruz bırakmamalısınız.

Hava değişimlerine zor alışan barış çiçeklerini, 10 – 25 derece arasında bakılabilir. Alıştırdığınız hava sıcaklığını değiştirmemeniz faydalı olacaktır.

Yılın bazı dönemlerinde vitamin takviyesi yapmanız gelişimi açısından yararlı olacaktır.

5. Barış Çiçeği Nasıl Çoğaltılır?

Barış çiçeği çoğaltmak için mart, nisan, mayıs aylarını seçmeniz uygundur. Hangi tür çoğaltma işlemi gerçekleştiriyor olursanız olun mutlaka çiçeğinize hassas davranmalısınız. Aynı saksı değişim süreci gibi minimum iki yıl ara ile kökten ayırma yöntemini kullanabilirsiniz. Bitkinizi tohum ile de çoğaltabilirsiniz. Bir diğer yöntemin ise köklü yapraklardan çoğaltma şeklinde olduğu söylenebilir.

6. Barış Çiçeği Nasıl Budanır?

Budanmaktan çok hoşlanmayan barış çiçekleri, yine de kuruyan solan yaprak ve çiçeklerinin kesilmesine ihtiyaç duyar.

7. Barış Çiçeğiniz İçin Hangi Tür Toprak Tercih Etmelisiniz?

Barış çiçeğinin sağlıklı gelişimi için verimli, yüksek mineralli, kumlu ve torf özelliğe sahip topraklar tercih edilmelidir. Ağaç kabuğu gübresi içeren saksı toprakları da uygundur.

Bitkinizin saksısını sık sık değiştirmenize gerek yoktur. Minimum iki yılda bir değiştirmeniz yeterlidir. Geniş saksılardan hoşlanmayan barış çiçeği için değişim, ilkbahar aylarında gerçekleştirilebilir.

8. Barış Çiçeğine Zarar Veren Hastalıklar, Durumlar Nelerdir?

Bitkinize zarar verecek durumlardan ilki, her bitki de görülen kök çürümesi sorunudur. Kök çürümesi aşırı sulama ve toprak geçirgenliğinin az olması yüzünden suyun süzülememesi ile kendini gösterir. Kök çürümesi sorunu, bitkinizin ömrünü en kısa süreye indirecektir. Bu sorunu gözlemlediğinize bitkinizin kökünü temizleyerek farklı bir saksıya almalısınız.

En çok rastlanan ikinci sorun ise çiçeğe bulaşan mantar hastalığıdır. Bitkinizin üzerinde koyu renk bir zar oluşursa üzerine tarçın serpebilirsiniz. Eğer bu zarımsı yapı ciddi bir form oluşturuyorsa hassas bir şekilde temizleme işlemi gerçekleştirerek kompost çayı ile sulayabilirsiniz.

Diğer bir durum yaprak bitlerinin ve kırmızı örümceklerin verdiği zararlardır. Bitkinin yapraklarında enfeksiyona neden olan bitleri su ile temizleyip, böcek ilacı ile uzaklaştırılmasını sağlayabilirsiniz.

Yapraklarda kıvrım şeklinde bir formsal değişiklik bulunuyorsa bu bitkinizin gün ışığına ihtiyacı olduğunu gösterir. Bu sebeple konumunu değiştirmeniz bir çözüm olabilir.

Çiçek ve yapraklardaki renkler canlılığını kaybetmiş ise topraktaki fosfor oranında eksiklik olduğu bilinmelidir. Bu sürece göre önlem alınmalıdır.

Aşırı sıcak veya çok soğuk havalara maruz kalması bitkinin çiçeğinden toprağına kadar zarar verebilir.

9. Barış Çiçeğinin Faydaları Nelerdir?

Bulunduğu yerdeki havayı temizleme özelliği ile bilinen barış çiçeği genellikle ev, ofis gibi ortamlarda bakabilecek kişilere hediye edilmektedir. Ayrıca Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) tarafından yapılan “Clean Air Study” isimli araştırmada; bulunduğu ortamda, havadaki kimyasalları temizleme işlevi gören bitkilerin başında gelmektedir. Havayı temizleme özelliği yanında bulunduğu ortama pozitif enerji verdiğine de inanılır. Ayrıca çiçek açtığı zaman saldığı koku ile ruhunuza da ferahlık verecektir.