Begonya Çiçeği Nedir ? Bakımı Nasıl Yapılır ?

Begonya çiçeği (Begonia) bulunduğu odanın havasına etki eder mi? Begonyaları çoğaltma yöntemleri nelerdir? Begonya çiçeğinin anlamı nedir? Tüm bu soruların cevaplarını makalemizde bulabilirsiniz.

1. Rengarenk Dünyasını Bize Açan Begonya (Begonia) Nedir?

Rengarenk Dünyasını Bize Açan Begonya (Begonia) Nedir?

Evlerimizde, ofislerimizde, balkon ve teraslarımızda, hatta uygun koşullar sağlandığında bahçelerimizde rengarenk yapısı ile görsel bir şölen oluşturan Begonya çiçeği, Begoniaceae ailesine dahil bir bitki türüdür. Anavatanı olarak bazı kaynaklar Asya, Güney Afrika ve Meksika söylenebilir.

2. Begonya Çiçeğinin Özellikleri Nelerdir?

Begonya Çiçeğinin Özellikleri Nelerdir?

Ev ortamında bakılabilecek süs bitkilerinin başında gelmektedir. Pembe, sarı, beyaz, kırmızı, turuncu gibi çeşitli renklere sahip olmasından dolayı birçok kişinin gönlüne taht kurmuştur. Sadece yapraklardan oluşan begonya türleri de vardır. Ayrıca konumlandırıldığı alan içinde havayı temizleme gibi bir görevde üstlenmiştir.

İlkbaharın ortalarında çiçeklenmeye başlayan begonya, yıl sonuna kadar çiçek açmaya devam eder. Begonya çiçeğinin tohumları yıllarca çimlenme yeteneklerini kaybetmezler.

3. Begonya Çiçeğinin Türleri Nelerdir?

Begonya Çiçeğinin Türleri Nelerdir?

Bu çiçekler yetiştirildiği yere, renklerine, yaprak formlarına, büyüme şekillerine ve daha birçok özelliğine göre çeşitliliğe sahiptir.

Örneğin kök yapılarına göre incelendiğinde; gölge ortamları seven “balmumu begonyaları”, yeşil ve mavi dışında her renk çiçek açabilen “yumrulu begonya” (begonia tuberosa), normalin üstünde uzama gösterebilen ve benekli yapraklara sahip “ağaç begonya”, kanat şeklindeki yaprakları ile şıklığı temsil eden “baston begonyalar”, begonia imperialis – begonia masoniana – begonia ricinifolia – begonia rex – begonia metallica gibi alt türleri bulunan “yaprak begonya” çeşitleri görülür.

Başka bir örnekte yetiştirildiği yere göre bakıldığında, Japonya’ya özgü dört mevsim çiçek açabilen “woody begonia” kategorisinin alt türü “Begonia Semperflorens” (Şeker Begonyası), “köksap begonya” kategorisinin alt türleri olan Hindistan’a özgü “Begonia Rex” (Yaprak Güzeli Begonya) ve Güney Amerika’da keşfedilen “Begonia Pearcei” gibi örnekler görülebilir.

4. Begonya Çiçeği Nasıl Sulanır? Bakımı Nasıl Yapılır?

Begonya Çiçeği Nasıl Sulanır? Bakımı Nasıl Yapılır?

Yetiştirmek istediğiniz bu çiçeğin bakımı için bilmeniz gereken püf noktası; yaz ve kış aylarında mevsim şartlarının dengesini sağlamanın önemli olduğudur. Bitkiniz ne çok soğukta ve rüzgarda bırakılmalı ne de kavurucu sıcaklarda tutulmalıdır.  

Begonya çiçeği doğrudan güneş ışığını sevmese de gölge gün ışığından bir hayli hoşlanır.

Çiçeğiniz için kullanmanız gereken toprak türü lif içeren humuslu olanlardır. Begonyanızı boyutuna uygun bir saksıda yetiştirmeniz gelişme sürecinde size artı sağlayacaktır. Bitkiniz büyüdükçe saksı değişimi gerçekleştirmeniz gerekir. Bunun için en uygun dönem İlkbahar aylarıdır. Ayrıca toprağına yıl içinde bir kere vitamin desteği sağlanması gerekir.

Begonyalar yaz aylarında iki günde bir, kış aylarında haftada iki kez sulanmaya ihtiyaç duyarlar. Ancak bu düzen hava şartlarında değişiklik gösterebileceği için eliniz, hassas olan bu çiçeklerin hep üstünde olmalı; toprağını nemli tutmayı başarmalısınız. Ayrıca alt kısmında biriken suya dikkat etmek gerekir. Çünkü fazla suyun alt kısımda birikmesi çiçeğin solmasına neden olabilir.

Bitkinizde solan ya da sararan bir kısım görürseniz, tamamına yayılması için bu kısımlardan dikkatlice kurtulmanız gerekir. Budadıktan sonra bu kısımları kapatmanız gerekir. Genellikle düzenli budama döneminizi Sonbahar aylarına getirmeniz sağlıklı olacaktır.

5. Begonya Çiçeği Nasıl Çoğaltılır?

Begonya Çiçeği Nasıl Çoğaltılır?

Çiçeğinizi çoğaltma yöntemleri;

Kökten Ayırma: Bu yöntem, kökten yeni filizlenen bitkinizi ayırarak farklı bir saksıya ekmeniz ile gerçekleşir. Uygun bakımı gerçekleştirdiğiniz süreçte çiçeğiniz gelişerek gün yüzüne çıkmayı başaracaktır. Çoğaltma yapmak için en uygun mevsim ilkbaharın ikinci yarısıdır.

Suda Köklendirerek Ekme: Çiçeğinizden bir dal keserek, birkaç ay su içerisinde köklenmesini beklemelisiniz. Köklenen dalı alarak toprağa gömerek işlemi tamamlayabilirsiniz.

Tohum Yoluyla Çoğaltma: Edineceğiniz begonya çiçeği tohumunu toprak üzerine serip toprağın içine geçmesini sağladığınızda ve yine gerekli bakımı yaptığınızda kısa bir süre sonra filizlenme gerçekleştiğini görebilirsiniz. Bu işlemi her mevsim uygulayabilirsiniz.

Çelikle Çoğaltma: Bitkinizin çiçeksiz kısmından maksimum 10 cm kadar kesilir. Kesilen kısım uygun toprağa ekilir ve toprağa uyum sağlayabilmesi için arkasına düzenli bir kesik atılır. Bu yöntem genellikle büyük yaprağa sahip begonya türlerinde kullanılır. İlkbahar sonu, yaz başı gibi yapılması uygundur.

6. Begonya Çiçeğinin Neler Zarar Verir? Oluşabilecek Hastalıklar Nelerdir?

Begonya Çiçeğinin Neler Zarar Verir? Oluşabilecek Hastalıklar Nelerdir?

Bu bitkilerde sıkça rastlanan hastalık ve zararlar şu şekilde özetlenebilir:

Küf, solgunluk belirtileri ile başlayan köklerde çürüme, yaşlı yapraklarda görülen yaprak lekesi, genellikle yaprakların üzerinde toz şeklinde beliren külleme, bitkinin yan yatması ile belirtisini gösteren mantar, yaprak bitleri, örümcekler.

7. Begonya Çiçeğinin Anlamı Nedir?

Begonya Çiçeğinin Anlamı Nedir?

Begonya botanik sözlüklerinde hayalperestlik anlamı taşımaktadır. Hayal kurmayı seven bir kişiye anlamlı ve esprili bir hediye almayı planlarsanız, bu çiçek kesinlikle seçeneklerinizin arasında bulunmalıdır.