Benjamin çiçeğinin faydaları nelerdir? Konumlandırması Nasıl Yapılmalıdır?

Benjamin çiçeğinin faydaları nelerdir? Konumlandırması Nasıl Yapılmalıdır? Tüm bu soruların yanıtını makalemizde bulabilirsiniz.

1. Evlerinizde Tropikal Bir Esinti Sağlayacak Benjamin Çiçeği (Ficus Benjamina) Nedir? Özellikleri ve En Bilinen Türleri Nelerdir?

Bilimsel adı “Ficus Benjamina” olan bu bitkiler “Moraceae” ailesine mensuptur. Ana vatanı Güneydoğu Asya ve Avustralya olan bitki, kauçuk ağacı olarak da adlandırılmaktadır. Doğada orta boylu bir ağaç boyutuna ulaşabilse de iç mekanlardaki bakımın da 3 – 4 metre arası bir uzunluğa erişebiliyor. Arizona ve Florida’da yaygın olarak bulunan benjamin çiçeğine, ülkemizde de Akdeniz bölgesinde sıkça rastlanmaktadır. Odunsu görünüme sahip olan bu bitkiler, tropikal iklimlerde de yaşayabilir.

İklimsel olarak uyum sağlayabilme özelliği olan Benjamin çiçeği, ev ofis gibi iç mekanlarda adaptasyon sorunu yaşayabilirler. 

Birçok türü bulunan bu bitkilerin en bilinenlerinden biri yaprakları beyaz benekli olan “Starlight” dır.  Diğeri “Exotica” ismi ile bilinen parlak, sarkık yapraklarıyla göz alıcı türüdür.  Bir diğeri ise birçok renk tonu ile bilinen “Ficus Pumila Sunny” isimli iç mekan bitkisidir. Ülkemizde sıkça rastladığımız isimleri; alacalı Benjamin, yeşil yapraklı Benjamin ve burgulu Benjamin olarak söylenebilir.

2. Benjamin Çiçeği Nasıl Sulanır?

Benjamin çiçeğini sulama düzeninizde en önem vermeniz gereken durum, suyu toprağın her kısmına eşit olarak dağıtmanız gerektiğidir. Periyodik olarak ise yaz ve bahar aylarında haftada bir, soğuk kış günlerinde ise 10 – 12 günde bir defa sulamanız yeterli olacaktır.  Bitkinizi sularken toprağının biraz nemli olmasına dikkat etmeniz gerekir. Ancak bu nemlilik çiçeğin alt tablasında su biriktirilmesi olarak algılanmamalı, tamamen toprağın kendisinde olmalıdır. Toprağı tamamen kurutmamanız önemlidir. Ayrıca sulama işleminizi dinlendirilmiş su ile yapmalısınız. Bitkinizi sadece kış aylarına girerken, yoğun yaprak döktüğü dönemde toprağını kuruttuktan sonra sulama yapmanız gerekir.

Bitkinizin yapraklarını birkaç ay da bir püskürtme yöntemi ile nemlendirmeniz de yapraklarının parlaklığına katkı sağlayacaktır.

Çoğu bitkide olduğu gibi benjamin çiçeğinde de az sulama kurumasına, çok sulanması ise yapraklarının dökülmesin neden olacaktır.

3. Benjamin Çiçeği Güneş Işığını Sever Mi? Nasıl Konumlandırılmalıdır?

Bu bitkiler her ne kadar güneş ışığından çok hoşlanıyor olsalar da, direk maruz kaldıklarında zarar görebilirler. Konumlandırılırken; gölgede kalmayacağı, tamamen gün ışığında bulunabileceği bir yer uygundur.

Benjamin çiçeği, havasız bir ortamda yapraklarını sarartarak, varlığının tehlikede olduğu sinyalini verecektir. Ancak aşırı rüzgarlı hava akımına maruz kalması da, aşırı sıcağa maruz kalması kadar bitkinize zarar verecektir. Cereyanda kalan bitkilerinizin ömrü ne yazık ki uzunluğunu koruyamayacaktır.

Ayrıca bitkinizin bakımında bilinmesi gereken en önemli noktalardan biri de, konumunu seven bitkinizin yerinin değiştirilmemesi gerektiğidir. Tek değişiklik gerçekleştirmeniz gereken durum, gün ışığını aldığı yöne eğilen bitkiyi, birkaç ay da bir yönünü değiştirerek tek tarafa eğilim sağlamasını önlemeniz olmalıdır.

4. Benjamin Çiçeği Nasıl Çoğaltılır?

Çoğu bitki gibi Benjamin çiçeğini de çoğaltma yöntemlerinin başında gövdesinden veya dalından ayırma gelmektedir. Gövdesi birden fazla ise, birleşim kısmından ayırarak çoğaltabilirsiniz. Gövde bir tane ise, gövdeye en yakın kısımdan bir dal keserek, onun su içinde köklenmesini beklemeniz bu yöntemi oluşturmaktadır. İçinde bulunduğu suyu ay içerisinde iki defa değiştirmeniz yeterlidir. Köklenen dal, uygun boyutta bir saksı ile doğru toprak seçiminizden sonra ekilebilir. Ekim yapıldıktan sonra, saksı plastik bir poşet ile kapatılarak 7 – 10 gün arası hava akımı kesilmelidir. Sonrasında plastik poşetten çıkarılarak gerekli bakım işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Unutmamanız gereken nokta; dalı kestiğiniz gövdedeki kısmın; hava almamasını sağlamak için mum, silikon vb. yöntem ile kapatılmasıdır.

5. Benjamin Çiçeği Nasıl Budanır?

Bu bitkilerde budama işlemi genellikle her mevsim geçişinde gerçekleştirilmektedir. Bu düzen bitkinizden yeni filizler alma sürecinizi hızlandıracaktır. Ayrıca bitkinizin tazelenmesi için de yararlıdır. Budama işlemi sonrası açık kalan kısmın mum, silikon vb. herhangi bir yöntem ile hava almasının önlenmesi gerekir.

Mevsim geçişleri dışında yaprak ve dallarda kuruma varsa veya bir hastalanma gözlemliyorsanız ufak budamalar ile bu sorunlardan kurtulmanız gerekebilir.

6. Benjamin Çiçeğinin Toprak Seçimi ve Saksı Değişimi Nasıl Yapılır?

Benjamin çiçeği için drenajlı, asitli ve vitamin takviyesi yeterli seviyede yapılmış olan topraklar seçilmelidir. Eğer hazır toprak kullanımı gerçekleştirecekseniz, toprağa ponza taşı veya kuvars kumu eklemeyi unutmamalısınız. Yıl içinde iki kez bitkinizin toprağını mineral ve vitamin ile desteklemeniz önemlidir. Ay da bir de suyuna sıvı gübre katarak gelişimine katkıda bulunabilirsiniz.

Ayrıca bu bitkilerde her yıl saksı değişimi gerçekleştirilmesi, gelişimlerine olumlu yönde katkı sağlayacaktır.  Çiçeğinizin saksı ve toprak değişimini ilkbahar ve yaz aylarında yapmanız uygundur. Bitkinize alacağınız saksıyı aşırı büyük seçmemeniz gerekir. Aksi hal de bitkinizin gelişim süreci yavaşlayacaktır.

Bütün bunların yanı sıra sonbahar aylarında besin takviyesini kesip, toprak kuruluğu gözlemlediğiniz zaman sulama yapmanız halinde bitkinizi dinlendirmiş olursunuz. Dinlendirme süreci uyguladığınız bitkinizin normal periyodik bakımınıza döndüğünüzde daha sağlıklı ve yeni filizlerle ile kaplandığına şahit olacaksınız.

7. Benjamin Çiçeğine Zarar Veren Hastalıklar Nelerdir?

Tüm bitkilerde olduğu gibi Benjamin çiçeğine de zarar veren hastalık ve zararlılar bulunmaktadır.

♦ En büyük sorun yaşanılan zararlılardan birisi bitkiye musallat olan örümcek bitlerdir. Bunun için bitkinizin toprağının ve yapraklarının temizliğine özen göstermeniz gerekir. 

♦ Görülen problemlerin en önemlilerden biri de yapraklarda görülen problemlerdir. Bu problemi oluşturan temel nedenlerinden başında bitkinizin yerini beğenmemesidir. Birkaç gün yer değişikliği gerçekleştirip gözlemleyerek, hoşlanacağı yeri bulabilirsiniz.

Bitkinizin dallarının farklı bir cisme temas etmesi, gelişimine zarar vererek yapraklarında dökülme meydana getirecektir. Bir başka yaprak dökme sebebi olarak, şiddetli rüzgar bulunan bir hava akımına maruz kalması veya tamamen havasız bir ortamda bulunuyor olması söylenebilir. Ayrıca gün ışığını yeterli seviyede almaması, aşırı ya da yetersiz sulama yapılması veya bulunduğu saksının kök kısmına yeterli gelmemesi gibi sebepler de yapraklarında dökülme meydana getirir.

Yapraklarda renk değişimi gerçekleşmesinin de belirli sebepleri vardır. Örneğin yaprakların beyazlaması külleme denilen bir hastalığın habercisidir. Yaprakların küçülerek beyaz renk alması durumunda bu hastalığın oluşumunu ve ilerlemesini önlemek amacıyla mantar ilacı kullanmanız gerekmektedir. Arap sabunu veya deterjan katkılı su ile püskürtme yöntemi de kullanılmaktadır. Ancak bu yöntem ilaç kadar etkili olmamaktadır. Ayrıca sulama düzeninizi sabah saatlerine ayarlamanız da bu hastalığa önleyici nitelikte bir adım olacaktır.

Sararan yapraklar bitkinizin su ve nem oranında sorun olduğunu işaret etmektedir. Bulunduğu ortamın havasının kuru olması bitkinize yetersiz nem ortamı sağlar. Bu durumu düzelterek sararma sorununu çözebilirsiniz.

Yapraklarda siyah renk oluşumu bitkinizin mantar hastalığına yakalandığının habercisidir. Bu durumda bitkiler için kullanılan mantar ilaçlarından faydalanmak şarttır.

Yine yapraklarda görülen kahverengi lekeler, sulama ve toprakta bir problem yaşadığınızın göstergesi olabilir. Geçirgen olmayan toprak kullanımında su bitki toprağının üst kısmında kalarak bitkinin üst kısmına yönelir ve kökün sudan faydalanmamasına yol açar. Bu da yapraklarda çürümeye doğru gidebilecek bir yol başlangıcı olacaktır. Aynı zamanda aşırı sulama yapıldığında da bu problem gözlenecektir. Aşırı sulama yaptığınız durumlarda saksıya kuru toprak ekleyerek birkaç hafta sulama yapmamanız gerekir. Yapraklarda mercimek büyüklüğünde görülen kabartılar renk değişimi ile karıştırılmamalıdır. Bu kabartıların nedeni bir parazit türüdür. Yapraklarda yapışkan bir yapı oluşturan bu hastalığı vakit kaybetmeden zirai ilaçlar ile tedavi etmeniz gerekir.

Tüm renk değişimi durumlarında bitkinize vitamin takviyesi yapmayı da unutmamalısınız.

♦ Bitkinize dadanan sineklerde sorun yatan zararlılardan biridir. Çeşitli ilaçlarla sinekleri yok edebileceğiniz gibi bakım düzeninizi gözden geçirmeniz de gerekebilir. Bu problemle uğraşmamak için bitkinizin saksı tablasında su biriktirmemek ve aşırı sulama yapmamaya özen göstermelisiniz.

8. Benjamin Çiçeğinin Faydaları Nelerdir?

İç mekanlarda sıkça tercih edilen bu bitkiler, dekoratif amaçlı kullanımlarının yanı sıra zihinsel ve ruhsal ferahlık sağlaması açısından da bilinmektedir. Bilinen diğer faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz:

♦ Hafızayı güçlendirir,

♦ Konsantrasyon ve motivasyon arttırıcı etki oluşturur,

♦ Kış aylarında soğuk sebebi ile oluşabilecek hastalıklara karşı etki gösterir,

♦ Bulunduğu ortama pozitif enerji katar,

♦ Stres ve yorgunluğu azaltıcı etkisi bulunur,

♦ Bulunduğu ortamda hava temizleme özelliği vardır. Bu özelliği, Nasa’nın çalışmalarında da belirtilmiştir.