Buz Çiçeği Nedir ? Buz Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır ? Buz Çiçeği (Aptenia Cordifolia) Evde Yetiştirilir Mi?

Buz Çiçeği (Aptenia Cordifolia) evde yetiştirilir mi? Buz çiçeğini çoğaltmak zor mudur? Tüm bu soruların cevaplarını makalemizde bulabilirsiniz.

1. Bulunduğu Her Yeri Sarıp Sarmalayan Buz Çiçeği (Mesembryanthemum Cordifolium/ Aptenia Cordifolia) Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Bulunduğu Her Yeri Sarıp Sarmalayan Buz Çiçeği (Mesembryanthemum Cordifolium/ Aptenia Cordifolia) Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Anavatanı Güney Afrika olan Buz çiçeği, “Öğle Çiçeği” ismiyle de bilinen çok yıllık bir sukulenttir. Ilıman iklimleri seven ve “Aizoaceae” (Buzçiçeğigiller) ailesine mensup tropikal bir bitkidir. (Eski ismi Mesembryanthemum’dur)

Buz çiçekleri denildiğinde bir kış çiçeği gibi algılanan bu bitkiler; aslında güneş ışığının dolgun yapraklarına vuran pırıltılısının buz taneciklerine benzetilmesinden dolayı bu ismi almışlardır.

 

Çiçeklenme dönemi, ilkbaharın son aylarından başlayarak sonbahar ortalarına kadar devam eder. Çiçekleri gündüz açılır, gece ise kapalı kalır. Genellikle kırmızı, mor, pembe ve sarı renkte çiçek açarlar. Yapraklarının formları ve yayılmacı yapısı yüzünden birçok kullanım alanında örtücü özelliği ile öne çıkar. Boyları genellikle 30 - 40 cm arasında değişir. Ancak balkon, teras gibi alanlarda da bakımını gerçekleştirebilirsiniz.

 

Her mevsim yeşilliğini koruyan yaprakları ve uzun süre canlı kalabilen çiçekleri ile yaşadığını size daima hissettirir. Her mevsime uyum sağlayan dirençli yapıları sadece kış aylarında aşırı soğuk havalarda zarar görebilirler.

Hızlı yayılan yapısı sayesinde bahçelerde, parklarda, teraslarda dekoratif amaçlı peyzaj düzenlemelerinde kullanımı oldukça fazladır.             

2. Buz Çiçeğinin En Çok Bilinen Türleri Nelerdir?

Buz Çiçeğinin En Çok Bilinen Türleri Nelerdir?

♦ Acem Halısı

Botanik bilimindeki ismi: Mesembryanthemum Hispidum/Drosanthemum Hispidum

♦ Damat Mendili (Damat Bohçası/Lampranthus)

Botanik bilimindeki ismi: Mesembryanthemum Roseus/Lampranthus Roseus

♦ Kaz Ayağı (Makas Çiçeği/Kaz Ayağı)

Botanik bilimindeki ismi: Mesembryanthemum Edulis/Carpobrotus Edulis

♦ Malephora

Botanik bilimindeki ismi: Mesembryanthemum Croceum/Malephora Purpureo - Crocea,

♦ Mezem (Işıldayan Mücevher Buz Çiçeği/Livingston Daisy)

Botanik bilimindeki ismi: Mesembryanthemum Criniflorum/Dorotheanthus Bellidiformis/ Cleretum Bellidiforme

3. Buz Çiçeğinin Bakımı Nasıl Yapılır?

Buz Çiçeğinin Bakımı Nasıl Yapılır?

Buz çiçeğinin bakımı oldukça basittir. Çok fazla sulanma ihtiyacı hissetmezler. Su ihtiyaçlarını her sukulent türü gibi gövde ve yapraklarına depoladıkları kısımdan temin ederler. Ancak sıcak yaz günlerinde sık sulanması faydalı olacaktır.

Buz çiçeği denmesinin aksine bu bitkiler güneş ışığını çok sever. Buna rağmen yarı gölge alanlarda da gelişimine devam eder. Kış aylarında ise kuruyan yaprakların budanması gelişimine sağlıklı devam edebilmesi için önemlidir. Ve bu dönemde dinlenme sürecine de girebilirler.

Buz çiçeği bakımında humuslu, kumlu toprakları tercih etmelisiniz. Ancak nemli topraklardan çok hoşlanmadıkları için toprağın kuru olmasına dikkat etmelisiniz. Ayrıca arsızca hızlı bir gelişim göstermesini isterseniz asitli toprakları denemelisiniz. Evlerde, saksı içinde bakılan buz çiçeklerine vitamin takviyesi yapmak yararlı olacaktır.

Bu bitkiler hızlı geliştikleri için siz ne büyüklükte saksı tercih ederseniz o oranda büyüme ve yayılma göstereceklerdir.

4. Buz Çiçeği Nasıl Çoğaltılır?

Buz Çiçeği Nasıl Çoğaltılır?

Her çiçekte olduğu gibi buz çiçeğini çoğaltmak için de çelikleme, daldırma, kökten ayırma ve tohum yöntemleri kullanılır.

Çelikleme yönteminde, bitkiden aldığını dalları kumlu kompost içine dikip, kurudukça sulamanız durumunda birkaç ay içinde kök verecektir. Köklenen bitkiyi bitkiyi yetiştirmek istediğiniz alana ekebilirsiniz.

Kökten ayırma yönteminde, toprağa paralel büyüme gösteren buz çiçeği dalları, toprak kısma değdiği yerde kök salabilir. Bu bölümleri kesip bitkinizi yetiştirmek istediğiniz alana ekerek bu işlemi tamamlayabilirsiniz.

Tohum kullanarak çoğaltma yöntemi çok basittir. Buz çiçeğinin tohumlarını yetiştirmek istediğiniz alana ekerek, güneş ışığı alabileceği bir yerde konumlandırmanız yeterlidir. Tohumlar çimlenene kadar sulamaya devam edebilirsiniz. Mevsim olarak kış aylarının sonundan ilkbaharın ortalarına kadar olan dönem bu işlem için uygundur.