Crassula Ovata Bitkisi (Yeşim Bitkisi)

Bereket getiren para çiçeği crassula ovata (yeşim bitkisi) mıdır? Crassula ovataların kökleri neden kahverengine döner? Crassula ovata bitkisi soğuğu sever mi? Crassula ovatanın feng shui inanışına göre anlamı nedir? Tüm bu soruların cevaplarını makalemizde bulabilirsiniz.

1. Bolluk, Bereket ve Zenginlik Getiren Crassula Ovata Bitkisi (Yeşim Bitkisi) Nedir?

Bolluk, Bereket ve Zenginlik Getiren Crassula Ovata Bitkisi (Yeşim Bitkisi) Nedir?

Yeşim bitkisi olarak bilinen Crassula Ovata bitkisi geniş bir aile yapısına sahip olan sukulentlerin “Crassualaceae” ailesine dahil çok yıllık bir bitki türüdür.  Latince olarak “kalın ve oval biçiminde olan” anlamına gelmektedir. Yaygın olarak Güney Afrika’da yetişirler.

Toplum içinde para ağacı, şans çiçeği, dostluk ağacı, bereket çiçeği, mücevher çiçeği gibi isimlerle de bilinmektedir. Bunun sebebi, bu bitkinin maddi olarak uğurlu olduğuna inanılmasıdır. Avrupa ve Amerika’da “jade plant” ismi ile anılır. Ancak para ağacı olarak bilinen bir diğer bitki “Pachira” ile karıştırılmamalıdır.

2. Crassula Ovata Bitkisinin Özellikleri Nelerdir?

Crassula Ovata Bitkisinin Özellikleri Nelerdir?

Bakımında sizi yormayan, peşinden çok koşturmayan bir bitki türüdür. Dayanıklı bir bitki olan Crassula Ovata kışın yaprak dökmez. Uygun şartlarda bakımı sağlandığında küçük bir ağaç formuna ulaşabilir. Aşırı sıcak yaz aylarında gelişimi duraklayabilir, bunun için panik yapılmaya gerek yoktur.

Yeşim bitkisi uygun şartlar sağlandığında hem iç hem dış mekanlarda bakılabilir.

4 – 5 yaşına gelen bitkiniz, ilkbahar aylarında beyaz ya da pembe renklerde çiçek açabilir. 

Crassula Ovata, gövde olarak başlarda yaprakları gibi canlı yeşil renge sahip iken, zamanla kahverengine dönerek odunumsu bir form alır.

3. Crassula Ovata Bitkisi Nasıl Sulanır? Bakımı Nasıl Yapılır?

Crassula Ovata Bitkisi Nasıl Sulanır? Bakımı Nasıl Yapılır?

Çok soğuğu sevmeyen bu bitkiyi, rüzgarlı ve cereyan akımı oluşabilecek ortamlardan uzak tutmanız gerekir. Böylece uzun, dayanıklı bir ömür sürmesini sağlayabilirsiniz.

Sulama periyodu olarak sizi kesinlikle yormayacaktır. Çünkü bu bitki suya çok ihtiyaç duymamaktadır. Sıcak mevsim şartlarında haftada bir sulanması idealdir. Kış aylarında nadiren sulamanız yeterli olacaktır. Genellikle toprağının nemliliğini kontrol ederek suya ihtiyaç duyup duymadığını anlayabilirsiniz.

Yaprak ve dallarının uzun süre ıslak kalması mantar hastalığına yakalanmasını kolaylaştıracağı için genellikle toprağın genelinin su almasının yeterli olacağı bilinmelidir.

Bu bitki, güneş ışığını direk almayan ancak gün ışığından yararlanabileceği bir yerde konumlandırılmalıdır.

Crassula Ovata bitkisinin toprağını kökünü boğmayacak seviyede tutmanız faydalı olacaktır. Toprağı hem geçirgen hem de kökün nefes alabileceği özellikte olmalıdır. Humuslu toprağa ponza taşı eklenerek elde edilen toprak karışımı, vitamin ve mineral bakımından zengin içeriğe sahip olması nedeniyle yüksek oranda tercih edilir.

Saksı seçiminizi yaparken dikkat etmeniz gereken nokta; bitkinizin kökünü göz önünde bulundurmanızdır. Kökün ebatlarına göre dar veya çok geniş saksılar tercih etmemeli, orantıyı doğru kurmalısınız.

Yaprak veya dallarda görülen sararma, kuruma veya çürüme gibi hastalık habercisi olan belirtiler gözlemlenerek, hassas bir şekilde budama işlemi gerçekleştirilmelidir.

4. Crassula Ovata Nasıl Çoğaltılır?

Crassula Ovata Nasıl Çoğaltılır?

Genel olarak kullanılan yöntem; sağlıkla yetiştirdiğiniz bitkiden bir yaprak kopartıp, su içinde filizlendirerek yeni saksıya ekimi şeklindedir. Bu yöntem bazı zamanlarda kopartılan yaprağı su içinde filizlendirmeden direk toprağa bırakma şeklinde de uygulanabilir.

Diğer bir yöntem, bitkinin kırılan dalının kırım noktasının kuruması beklendikten sonra az nemli toprağa dikilmesi şeklindedir.

Hangi yöntem kullanılırsa kullanılsın, bu bitki üreme sürecinde kesinlikle sizi hayal kırıklığına uğratmayacaktır.

5. Crassula Ovata Bitkisinin Feng Shui İnanışına Göre Anlamı Nedir?

Crassula Ovata Bitkisinin Feng Shui İnanışına Göre Anlamı Nedir?

Feng Shui inanışına göre bu bitkinin konumlandırıldığı yönlerin farklı anlamları bulunur. Evin doğu kısmına yerleştirildiğinde sağlık, ailede huzur sağlama gibi etkileri varken; batı tarafına yerleştirildiğinde yaratıcılık ve çocuk sahibi olmaya etkisi olduğuna inanılır. Ayrıca kuzeybatı yönüne yerleştirildiğinde şans ve eğitimde başarı getireceğine düşünülürken, güneydoğu yönünde maddi olarak bolluk, bereket ve zenginlik sağlayacağına inanılır. Hatta bu inanışı benimseyen bazı kişiler, bitkinin toprağına bozuk para koyarlar. Çiçek açtığında bakımını üstlenen kişinin büyük bir zenginliğe kavuşacağı da inanışlar arasındadır.

İnanış odur ki; bitki yerini sevdi ise bulunduğu yer değiştirilmemelidir. Böylece etkisi devam edebilecek, beklentinizin gerçekleşme süresi hızlanacaktır.

Tüm bunlar dışında bulunduğu ortamda kötü enerjiyi yok ederek pozitif enerji yaydığı inanışı da fazladır.