Deve Tabanı Bitkisi (Monstera Deliciosa) Nedir? Bakımı Nasıl Yapılır?

Deve tabanı (Monstera Deliciosa) nemden hoşlanır mı? Deve tabanını sularken nelere dikkat etmek gerekir? Deve tabanı hangi mevsimde dinlenme sürecine girer? Deve tabanının meyvesi yenir mi? Tüm bu soruların cevaplarını makalemizde bulabilirsiniz.

1. İç Mekanların Tropik Yıldızı Deve Tabanı Bitkisi (Monstera Deliciosa) Nedir?

İç Mekanların Tropik Yıldızı Deve Tabanı Bitkisi (Monstera Deliciosa) Nedir?

Doğanın benzersiz yaprak tasarımı ile evlerimizi süsleyen “Deve Tabanı” (Monstera Deliciosa) bitkisi, “Araceae” tropik ailesine mensuptur. Bu sebeple Swiss Cheese Plant adı ile de bilinen bu bitki, neme düşkün bir canlıdır.

2. Deve Tabanının Özellikleri Nelerdir?

Deve Tabanının Özellikleri Nelerdir?

Belirgin ve karakteristik kesiklere sahip yapraklarının uzunluğu 40 – 60 cm aralığındadır. Yaklaşık 30 cm tek gövde üzerinde birkaç delikli formda yaprak bulunur. Uygun ortam bulduğunda uzunluğu 5 metreye kadar ulaşabilir.

Bitkinin belirli türleri yaz aylarında çiçek açar.

Deve tabanı, dış etmenlerden korunmasını sağlayan dış köklere ve topraktan besin alarak sağlam tutunmasını sağlayan iç köklere sahiptir.

Bakımı belirli rutinler oturtulduktan sonra kolaydır. Türkiye’nin tüm bölgelerinde kolaylıkla yetiştirilebilir.

Bitkinin kökleri Peru’da halat, Meksika’da sepet yapımında kullanılır.

3. Deve Tabanı Nasıl Sulanır? Bakımı Nasıl Yapılır?

Deve Tabanı Nasıl Sulanır? Bakımı Nasıl Yapılır?

Çoğu bitkinin sulanma sürecinde dikkat edilmesi gereken sulama yoğunluğu iken bu bitkide önemli olan suyun ısısıdır. Genellikle kireç içermeyen, dinlendirilmiş ve oda sıcaklığında bulunan suları tercih etmelisiniz. Düzen olarak aşırı sıcak mevsim günlerinde her gün az az sulama yapılabilir ancak kışın toprağın nem oranına göre bu düzeni ayarlamanız gerekir. Ayrıca dipte biriken suyun dökülmesi bitkinizin köklerinin çürümesini önleyecektir.

Sıcaklığı seven bitkinize konum olarak yarı gölge ama aydınlık bir yer seçmeniz yapraklarının sağlıkla büyümesi açısından idealdir. Kış aylarında da rüzgarlı havalardan korunması bitki ömrünüzü uzun kılacaktır. Zaten bitkiniz sonbahar ve kış aylarında dinlenme sürecinde olacaktır.

Deve tabanı dar alanda büyümekten hoşlanmaz, bu sebeple geniş saksılara ekilmesi gerekir. Saksı değişimi ilkbaharın başlarında minimum iki yıl da bir yapılabilir. Toprak türü olarak torf ve kum içeriğine sahip normal bahçe toprakları tercih edilebilir.

Bitkinizin kendini yenilemesi için belirli dönemlerde budama yapmalısınız. Özellikle bitkinizin yapraklarında bir sararma oluştuğunu gözlemlediğinizde budama işlemini geciktirmemelisiniz. Bu işlem sırasında köklere zarar vermemeye dikkat edilmelidir. Budama işleminden sonra bitkinin zayıf düşebilme ihtimaline karşı vitamin kullanabilirsiniz.

4. Deve Tabanı Nasıl Çoğaltılır?

Deve Tabanı Nasıl Çoğaltılır?

Bu bitkinin çoğaltılmasında yaygın olarak kullanılan yöntemler; su içinde köklendirme, daldırma, tepe çeliklerini kullanma, kökten ayırma ve gözlü gövde çelikleri kullanmadır.

Deve tabanının gövdesine yakın bir kısımdan bir dalını keserek su içerisinde köklenmesini beklemeniz ve köklenmenin ardından toprağa ekmeniz ile gerçekleştirilen yöntem su içinde köklendirme adını almaktadır.

Daldırma yöntemini uygulamak için bitkinin aktif olduğu mevsimi beklemek gerekmemektedir, kış aylarında da filizlenen sürgünlerden bir tanesini toprağa gömerek birkaç hafta köklenmesini bekleyebilirsiniz. Boğum kısımlarında meydana gelen kökleri alarak farklı bir saksıya ekebilirsiniz. Böylece daldırma yöntemi işlemini tamamlamış olursunuz.

Gözlü gövde çeliği ile çoğaltma, yaz aylarında bitkinin gövdesinden birkaç göz bulunacağı şekilde çelik kesilerek köklenmesi ile yapılır.

Kökten ayırma yöntemine bakıldığında ise güçlü köklerin hassas bir şekilde bitkiden ayrımı ile yapıldığı görülmektedir.

Tepe çelikleri ile çoğaltma ise yine yaz aylarında yetişkin yapraklarının da üzerinde olacağı bir sürgünün kesilip, birkaç parçaya ayrılmasından sonra toprağa bırakılarak yapılır.                  

5. Deve Tabanı Bitkisinin Meyvesi Nasıl Yetiştirilir? Yenilir Mi?

Deve Tabanı Bitkisinin Meyvesi Nasıl Yetiştirilir? Yenilir Mi?

İç mekanlarda bakılan deve tabanı genellikle meyve vermez. Ancak meyve veren türlerinin dış kısımları zehirli olduğu bilinmektedir. İç kısımların ise gerekli testler yapılarak alerjik bir sorun oluşturmayacağı bilindikten sonra tüketilmesi sağlıklıdır.

Genellikle Sicilya’nın kıyı kesimlerinde bu bitki dış mekanlarda da ekilerek, meyveleri tüketilir. Ege ve Akdeniz’de bahçelere ekilen deve tabanı, 3 – 4 yaşına geldiği dönemlerde hızla büyüyerek çiçeklenir ve ardından meyve verir.     

6. Deve Tabanı Bitkisi Sağlık Açısından Faydaları Nelerdir?

Deve Tabanı Bitkisi Sağlık Açısından Faydaları Nelerdir?

Deve tabanı, çeşitli ülkelerde sağlıkla ilgili farklı alanlarda işlev görür.

♦ Güney Amerika’da eklem iltihaplarını iyileştirmek için kullanılır.

♦ Soğuk algınlığını iyileştirmede yardımcı olabilir.

♦ Sinir sistemi üzerinde pozitif etkileri vardır.

♦ Şişliklerin üzerine yaprakları ezilerek sürülür.

♦ Bol oksijen üretimi ile havayı arındırır.

♦ Yılan sokmalarına karşı hazırlanan ilaçların içeriğinde bulunur.

♦ Konsantre olmaya yardımcı olur.

♦ Öksürük problemlerini gidererek, göğüste yumuşama sağlar.

7. Deve Tabanı Bitkisine Zarar Veren Hastalıklar Nelerdir?

Deve Tabanı Bitkisine Zarar Veren Hastalıklar Nelerdir?

Bitkinize aşırı ve düzensiz sulama sağlar iseniz kökünde çürüme başlatabilir, yapraklarının solmasına neden olabilirsiniz. Yapraklarının kenar kısımlarında renk dönmesini gözlemlediğinizde ise neminin yetersiz olduğu sonucuna ulaşabilirsiniz. Bitkinin mantar hastalığına yakalanmamasına ve parazitlerden zarar görmemesine de özen gösterilmelidir.

8. Deve Tabanının Anlamı Nedir?

Deve Tabanının Anlamı Nedir?

Yeni ofis açan ya da yeni evine taşınan sevdiklerinize, uzun ömürlü oluşu ve heybetli yapısı ile kalıcılığı simgeleyen bu bitkiyi hediye ederek iyi dileklerinizi iletebilirsiniz.