Hanımeli (Lonicera) Nedir? Nasıl bakılır ? Tıbbi faydaları nedir ?

Hanımeli çiçeği (Lonicera) hangi aylarda ekilir? Hanımelleri güneşi sever mi? Hanımeli hangi hastalıklara iyi gelir? Hanımeli zehirli midir? Tüm bu soruların cevaplarını makalemizde bulabilirsiniz.

1. Bahçelerin Olmazsa Olmazı Mis Kokulu Hanımeli (Lonicera) Nedir?

Bahçelerin Olmazsa Olmazı Mis Kokulu Hanımeli (Lonicera) Nedir?

Zarif görüntüsü ve hoş kokusu ile bahçeleri, terasları ve balkonları süsleyen hanımeli çiçeği; “Caprifoliaceae” ailesine aittir. Yetiştirildiği anavatan Avrupa olmasına rağmen Asya kökenli birçok çeşidi bulunmaktadır.

2. Hanımelinin Özellikleri Nelerdir?

Hanımeli çiçeği genellikle sarı ve beyaz, nadiren pembe renklerden oluşur. Yetiştiği yeri saran sarmaşık yapısı özelliği ile hızlı bir büyüme sağlarlar. Çoğunlukla bahçelerimizi süsleyen bu güzel çiçeği saksı içinde de yetiştirebiliriz. Ömrü uzun olan bu çiçek, 7 – 8 cm uzunluğa ulaşabilir.

Her mevsime uyumlu olan hanımeli için belirli bir ekim veya saksı değişim tarihi yoktur.

Yeni filizlenen hanımelinin çiçek açmaya başlama süresi, bakıldığı yerin iklim şartlarına göre maksimum 4 yıldır. Ayrıca yerini değiştirmek istersen buna da dayanıklı bir yapıdadır.

Kırmızı, mavi ve siyah, çekirdekli, kimisi zehirli meyvelere sahiptir. Bunlardan zehirsiz olan bir kısmı yenilebilir.

3. Hanımeli Çiçeğinin Türleri Nelerdir?

Kokusuyla ruhunuza baharları taşıyan hanımeli, çalı (ağaççık tip) ve sarmaşık (tırmanıcı tip) türünden gelir. Yaklaşık olarak 180 türü bulunmaktadır.

En sık görülen hanımeli türleri; yaz aylarında açan “Avrupa/Orman Hanımeli” (Lonicera Periclymenum), ilkbahar ve yaz aylarında açan “Tatar Hanımeli” ile “Sarı Hanımeli”, yaz ve sonbahar aylarında açan “Sarmaşık Hanımeli”, kırmızı meyve veren “Mercan Hanımeli” (Lonicera Sempervirens), “Japon/Beyaz Hanımeli” (Lonicera Japonica), “Kış Hanımelisi” (Lonicera Fragrantissima), çit yapımında kullanılan “Bodur Hanımeli” (Lonicera Nitida), yenilebilir özellikteki “Lonicera Caerulea” dır.

4. Hanımeli Nasıl Sulanır? Bakımı Nasıl Yapılır?

Hanımeli çiçeği, güneş alan havadar ortamlardan hoşlanır. Gölgeli ve kapalı alanlarda yaşamını sürdüremez.

Toprak özelliği olarak çok hassas değildir. Toprağın kireçli olmaması, nemli ve geçirgen olması onun için yeterlidir. Saksı kullanımında, plastik yerine seramik ve toprak saksıların kullanımı mantar hastalığına yakalanmaması açısından yararlı olabilir.

Sulama yöntemi olarak aşırı su istemez ancak toprağın tamamen kurumasından da hoşnut olmaz. Nemlilik oranını dengelemeniz sizin elinizdedir.

Bakımı çok zahmet vermeyen hanımeli çiçeği için en önemli durum budama işlemidir. Herhangi bir tarihi olmayan bu işlemi, yıl içinde bir defa çiçekleri dökülmeye veya solmaya başladığı zaman yapabilirsiniz.

5. Hanımeli Çiçeği Nasıl Çoğaltılır?

Hanımelinin çoğaltılmasında üç yöntem tercih edilir:

Bunlardan ilki, çiçeğin dalını koparmadan toprağa gömme şeklinde gerçekleştirilen daldırma yöntemidir. Birkaç ay içerisinde köklenen dalı keserek toprağa ekebilirsiniz.

İkincisi yapraklı yetişkin bir dalın kesilerek hemen toprağa dikilmesidir. Çoğalan canlı yaprakları ile size köklendiğini müjdeleyecektir.

Son olarak çelikleme yöntemi kullanılabilir. 20 – 25 cm uzunlukta çalı şeklinde üretilen çelikler Sonbahar aylarında köklendirilerek toprağa yerleştirilirler. Eğer mevsimi geçirmişseniz, ilkbahar aylarında 10 – 15 cm olarak hazırlanan çeliklerin toprağa ekilmesi şeklinde de gerçekleştirebilirsiniz.

6. Dillere Destan Hanımelinin Tıbbi Faydaları Nelerdir?

Hanımeli çiçeğine sadece bir süs bitkisidir, göze hitap eder demek yanlış olur. Çünkü tıbbi, kozmetik ve temizlik ürünleri alanında da birçok faydalı kullanımları vardır.

Hanımeli çiçeği,

♦ Bronşit, öksürük, nefes darlığı gibi üst solunum hastalıklarına iyi gelmektedir.

♦ İdrar söktürücü özelliğe sahiptir.

♦ Enfeksiyonlarla mücadelede başarılıdır.

♦ Bağışıklık sistemi üzerinde kontrolcü bir yapıya sahiptir.

♦ Kan dolaşımını hızlandırır.

♦ Uyku düzenini sağlar.

♦ Mideyi korur.

♦ Çürük oluşumu, ağız yaraları gibi ağız sağlığı sorunlarında mikrop arındırıcı özelliği vardır..

♦ İnsülin direncini düşürücü özelliğe sahiptir.

♦ Yaşlanma karşıtı etkisi ile cilde canlılık ve pürüzsüzlük sağlar.

♦ Nezle, grip gibi soğuk algınlığı hastalıklarının etkilerini azaltır.

♦ Cilt hastalıklarında onarıcı etkisi bulunur.

♦ Hanımeli çiçeği idrar söktürücü özelliğe sahiptir.

♦ Kalp ve damar sağlığını korur.

♦ Romatizmal hastalıklarda ağrı kesici olarak kullanılabilir.

♦ Saç ve tırnak bakımında yarar sağlar.

♦ Kalp ve damar sağlığını korur. 

Hanımeli çiçeğini çay olarak tüketebilir, gargara, losyon ve parfüm şekliyle kullanabilirsiniz.

7. Hanımeli Çiçeğini Kullanırken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar Nelerdir?

Eski dönemlerde Kızılderililerin, günümüzde ise Çin tıbbının üzerinde araştırmalar yaparak kullanım sağladığı bilinmektedir. Ancak evlerdeki kullanımının, konu ile ilgili uzman kişilere danışarak yapılması daha sağlıklıdır.

Örneğin cilt üzerinde kullanım sağlarken duyarlılık oluşturabilir. Alerjik reaksiyon gösterimine önlem olarak gerekli kontroller yapılarak kullanımı tavsiye edilir.

Ayrıca aşırı kullanımı zehirlenmelere yol açabilir. Eğer kullandıktan sonra baş dönmesi, mide bulantısı gibi şikayetler baş gösterirse mutlaka bir uzmana başvurmanız gerekmektedir.

Bazı türleri zehirli olduğu için bilinçli tüketimi önemlidir.

8. Hanımeli Çiçeğinin Anlamı Nedir?

Eski dönemlerde çiçeğin şans getirdiğine inanıldığı için çoğu bahçede en baş köşede kendisine yer edinmiştir. Günümüzde ise sadakat anlamına gelen bu hoş çiçeği sevdiklerinize hediye edebilirsiniz.