Kadife Çiçeği ve Bakımı

Kadife çiçeğinin özellikleri nelerdir? Kadife çiçeğinin faydaları nelerdir? Tüm bu soruların yanıtını makalemizde bulabilirsiniz.

1. Terasları, Bahçeleri Renkleriyle Şenlendirip, Kokusuyla Ele Geçiren Kadife Çiçeği (Tagetes) Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Anavatanı Arjantin, Güney Amerika ve Meksika olan kadife çiçekleri “Asteraceae” ailesine mensuptur. Bu bitkiler; kadife dokulu, turuncu, sarı, kahverengi, kırmızı, mor gibi pastel tonlarda renkleri bulunan çiçeklere sahiptirler.  Mevsimlik bitkilerdir.

Kadife çiçekleri ilkbahar aylarından başlayarak sonbahar aylarına kadar çiçeklenme sürecini devam ettirir. Akdeniz iklimine sahip her bölgede bu bitkiler yetiştirilir. Aşırı sıcaklara dayanıklı olan kadife çiçekleri, don olaylarında dayanıksızdırlar.

Uzunlukları yaklaşık 100 cm civarına kadar erişebilir.

Kadife çiçeğinin keskin ve belirgin bir kokusu bulunmaktadır. Saksıda yetiştirilebilmesi ile evlerde, güneşe olan düşkünlüğü ile de bahçelerde rahatça bakılabilen kadife çiçekleri, kozmetik sektöründe ve boyalarda da kullanılmaktadır.  Ayrıca kadife çiçeğinin çayı ve yağı da bulunmaktadır.

2. Kadife Çiçeğinin Türleri Nelerdir?

50’den fazla türe sahip olan kadife çiçekleri genellikle katmerli ve yalınkat olarak bilinmektedirler.

■ Katmerli Çiçek Açan Kadife Çiçekleri

♦ Fransız kadife çiçeği ya da karagöz kadife çiçeği olarak bilinen “Tagetes Patula”,

♦ Meksikalı kadife çiçeği veya aztek kadife çiçeği olarak bilinen “Tagetes Erecta”.

 

■ Yalınkat Çiçek Açan Kadife Çiçekleri

♦ Altın kadife çiçeği, limon kadife çiçeği veya mühür kadife çiçeği isimleri ile bilinen “Tagetes Tenufolia”,

♦ “Tagetes Lucida”.

3. Kadife Çiçeği Nasıl Sulanır?

Kadife çiçeklerine alt kısımdan sulama yapmanız gerekir. Aşırı sulama işlemi gerçekleştirmeniz çiçeğinizin kökünde çürüme oluşturabilir. Bu yüzden ortalama bir sulama düzeni uygulamalısınız. Toprağın nemini kaybetmemesi önemlidir.

4. Kadife Çiçeğinin Bakımı Nasıl Yapılır?

Kadife çiçekleri güneşli ortamları sever. Güneş alan teras ve bahçeler bu çiçekler için en uygun konumlardır. Dikkat edilmesi gereken en önemli durum, kadife çiçeğinizi karanlıkta bırakmamanızdır. Aksi halde çiçeğiniz size küsecek ve çiçek açmayacaktır.

5. Kadife Çiçeği Nasıl Çoğaltılır?

Kadife çiçeklerini çoğaltmak için tohumlama yöntemi kullanılır. İlkbahar aylarında yapılması ideal olan bu işlemden sonra birkaç hafta içinde çimlenme gözlemleyebilirsiniz. Kolayca çimlenme gerçekleşir. Tohumlama yaptıktan sonra aşırı sulamadan kaçınmanız gerekmektedir.

Çoğaltma işlemi için kullanılabilecek bir diğer yöntem; daldırmadır. Bu bitkilerin dallarından bir kısmını, ucu açıkta kalacak şekilde toprağa gömmeniz yeterlidir. Yaklaşık bir ay içerisinde köklendiğini görebilirsiniz. Köklenen kısımları topraktan çıkararak ekmek istediğiniz saksı veya alana yerleştirebilirsiniz.

6. Kadife Çiçeği Nasıl Budanır?

Özel bir budama istemeyen bitkinizin solmuş çiçeklerini temizlemeniz, sağlıklı bir bakım için önemlidir.

Çiçek açma süreci geçtikten sonra dilerseniz bitkinizi topraktan sökebilirsiniz.

7. Kadife Çiçeğinizi Sağlıklı Bir Şekilde Yetiştirebilmek İçin Hangi Tür Toprak Tercih Etmelisiniz?

Kadife çiçeği çok fazla toprak ayrımında bulunmaz. Geçirgen özellikteki, killi, humuslu ve az gübreye sahip organik topraklar bu bitkileri yetiştirmek için uygundur. Ancak evlerinizin terasında yetiştirmek isterseniz, hazır satılan topraklar uygun değildir. Bu yüzden doğal bahçe toprağı kullanmanız önemlidir. Toprağın hava alması bu bitkiler için önemlidir. Aşırı gübreleme işlemi gerçekleştirmeniz, bitkinizin geç çiçek açmasına yol açabilir.

Saksı seçiminizde ise çiçeğinizin ebatlarını dikkate alarak derinliğini belirlemeniz faydalı olacaktır.

8. Kadife Çiçeğine Zarar Veren Hastalıklar Nelerdir?

Kadife çiçekleri zararlıları kendisinden ve çevresinden uzaklaştırması ile bilinen bir bitkidir. Ancak zarar görebileceği tek canlı salyangozlardır.

Ayrıca uzun süre boyunca kapalı mekanda tuttuğunuz bitkinizin toprağını aşırı nemli bırakır iseniz; çiçeklerine zararlılar saldıracak, köklerinde de çürüme oluşacaktır.

9. Kadife Çiçeğinin Faydaları Nelerdir?

Kadife çiçeği kozmetik ürünlerde sıkça kullanılan bir bitkidir. El kremi, sabun, saç bakım kremi, şampuan, parfüm gibi birçok ürün içeriğinde bu çiçeğe rastlayabilirsiniz. Ayrıca çay ve baharat yapımında da kullanılır.

Türkiye’de bazı bölgelerde tülbentlere bu çiçeğin motifleri işlenirken, bazı bölgelerde ise ağaç oymacılığında kullanıldığı görülür.

♦ Ağrı kesici özelliğe bulunur. Ağrısı olan bölgenize sürdüğünüzde ferahlık hissi verir.

♦ İdrar söktürücü etkisi vardır.

♦ Kadınlarda regl düzensizliğini ortadan kaldırır.

♦ Soğuk algınlığı etkilerine iyi gelir.

♦ Ağır durumda olmayan güneş yanıklarında kullanılabilir.

♦ Kadife çiçeği çayı ile balgamdan ve boğaz ağrılarından kurtulabilirsiniz.

♦ Ciltte oluşan yaralanmaların iyileşmesine yardımı olmaktadır. 

♦ Bu çiçeğin yağı, böcek sokmalarına karşı olumlu etki etmektedir. Ayrıca sivrisinek, böcek gibi canlıları uzaklaştırır.

♦ Antibiyotik özelliği vardır.

♦ Kadife çiçeği çayı, diş plaklarının oluşumunu önlemek için yararlıdır.

♦ Saç bakımında; kepeği yok etme, saçlara canlılık ve parlaklık sağlama özelliklerine sahiptir. Ayrıca kurutulmuş taç yapraklarını kaynatıp, suyunu saçlarınıza sürdüğünüz zaman; saçlarınızda doğal sarı renk elde edebilirsiniz.

♦ Ülser hastalığına yararlı etkileri bulunur.

♦ Kadife çiçeği yağı; mantar, egzama gibi hastalıklarda takviye edici yapıya sahiptir.

♦ Bu bitkinin çiçekleri ile zeytinyağı karıştırılarak varisler ovalandığında olumlu etkileri bulunur.

♦ Deride oluşan enfeksiyonları temizlemek için kullanılabilir.

♦ Katarakt, görme bozukluğu gibi hastalıklardan gözü korur.

♦ Bebeklerde oluşan pişik, isilik gibi sorunları ortadan kaldırır.

♦ Hemoroid tedavilerinde kullanılabilir.

♦ Tansiyonu dengelemekte etkilidir.

♦ Cildi nemlendirmek ve onarmak için kullanılır. Ayrıca akne tedavisinde de destekleyici bir uygulamadır.

♦ Yaşlanmayı geciktirici etkiye sahiptir.

♦ Kanseri önlediği söylenir.

♦ Dinlendirici etkisi vardır.

♦ İshal durdurucu etkisi bulunur.

♦ Bulunduğu ortamdaki zararlıları uzaklaştırma özelliğinden dolayı bahçelerin en büyük yardımcısıdır.

Sağlık amacıyla kadife çiçeğinin herhangi bir formunu kullanacaksanız dikkat etmeniz gerekir. Özellikle hamileler, çocuklar ve alerjik duyarlılığı bulunan kişilerin kullanmaması veya uzman kontrolünde kullanım sağlaması sağlıklı bir tercih olacaktır.

10. Kadife Çiçeğinin Anlamı Nedir?

Kadife çiçeğinin, anlam olarak her yeni doğan gün ile gelen umudu simgelediği söylenir. Öte yandan eskiden dini törenlerde kullanmasından dolayı yeniden doğuşu temsil ettiği bilinir. Günümüzde ise kutsal sevgi anlamında hediye edilmektedir.