Kaktüs Bitkisi ve Bakımı

Kaktüsler radyasyonu azaltır mı? Kaktüsler çok sulanır mı? Kaktüsler çiçek açar mı? Tüm bu soruların cevaplarını makalemizde bulabilirsiniz.

1. Kaktüsler

Kaktüsler
Scott Webb adlı kişinin Pexels'daki fotoğrafı

Ofis, ev, balkon, iş yerinizde masanızın üzeri, bahçeniz ya da seranız.... Aklınıza gelebilecek her yerde ve hemen her koşulda yetiştirilmeye uygun olan kaktüsler, son yıllarda rağbet gören bitkiler arasında. Hem çiçek severler tarafından tercih edilen hem de dekorasyon amaçlı kullanılan kaktüsler, kolay ve zahmetsiz bakımları ile çiçek bakımında zorlananlar tarafından da ilk tercih edilen bitkilerden biri.

Kaktüsler aynı zamanda son yıllarda ögrenilen faydaları ile çiçek severler dışında bu amaçla da evde bakımı yapılmaya başlanan bitki türleri arasında yerini çoktan aldı.

Gelin hep birlikte bu bitkiyi daha yakından tanıyalım ve bakımı nasıl olmalı bakalım.

2. Kaktüs Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

Kaktüs Nedir? Çeşitleri Nelerdir?
Scott Webb adlı kişinin Pexels'daki fotoğrafı

Latince Cactaceae canlı sınıfında yer alan kaktüsler, ülkemizde özellikle ikliminin uygun olması nedeni ile Antalya civarında doğal olarak yetişmektedir Kaktüs bitkisi bu ad ile tanınmış olsa da bir cins adı değildir. Etli ve sulu bir gövde yapısına sahip olan kaktüsler, yassı gövdeli bir şekle sahiptir. Metrelerce büyüyebilen türleri, farklı şekilleri, dikenli ya da dikensiz yapıları, çiçekli ya da çiçeksiz türleri bulunabilen kaktüsler in doğada kendi kendine yetişe türleri genellikle Amerika kıtasında yaygındır.

Oldukça güçlü bir kök yapısına sahip olan kaktüsler genellikle yesil renge sahiptirler ve bir çoğu dikenler ile kaplıdır. Güçlü kökleri, bitkinin suya ulaşmaya çabalamasından dolayı bu yapıdadır. Bu güçlü kökler sayesinde gereksinim duyduğu mineralleri topraktan almasını da sağlar.

Bazı kaktüs türleri zehirli dikenlere sahip olabilmektedir. Çöllerde ya da tropik bölgelerde sıklıkla rastlanan bir bitki türü olan kaktüslerin dikenleri zehirli olmasa dahi ele battığı taktirde can yakabilir ve dikenlerin battığı yerden çıkarılması zor olabilmektedir.

Son yıllarda kaktüslerin radyasyonun zararlarına karsı, bulunduğu ortamda koruyucu bir etkisi olduğu ya da bu zararı azalttığı yönünde bir iddia ortaya atılmış olsa da bununla ilgili henüz kanıtlanmış bir tez bulunmamaktadır. Ancak kaktüslerin dikenlerinin havadaki elektriklenmeyi kendisine çektiği ve boyutu büyüdükçe bu etkisinin arttığına dair bilgiler mevcuttur.

3. Kaktüs Bakımı

Kaktüs Bakımı
Rovelyn Camato adlı kişinin Pexels'daki fotoğrafı

Bakımını yapmak istediğimiz kaktüsü öncelikle nasıl bir toprağa ekmeliyiz bu önemli. Suyu fazla sevmeyen bir bitki türü olduğu için torf karışımı bir toprak seçmemeliyiz. Çünkü bu tür topraklar fazla suyu depolayarak bitkinizin çürümesine sebep olacaktır. Tercih edilmesi gereken toprak türü: çiçek topraği ile kalın kum karışımından oluşmalıdır. Dönem donem toprağını değiştirmeniz faydalı olacaktır. Özellikle bu işlemi bitkinizi satın aldığınız gün yaparsanız daha iyi olacaktır. Saksı tabanına çakıl taşları yerleştirmeniz bitki köklerini fazla sudan korumanıza yardımcı olacaktır. Tabanı delikli bir saksı tercih etmeyi de unutmayın. Bu sayede farkında olmadan vereceğiniz fazla su, delikler yardimı ile atilacaktır.

Kaktüsler hem sıcağa hem de soğuğa dayanıklı bitki türleridir. Ancak evinizde en çok ışık alan yeri kaktüs yetiştirmek için tercih etmeniz doğru olacaktır. Ancak direk öğle güneşinden korumalısınız. Genç kaktüs türleri direk güneş ışığına maruz kaldığında bu bitkinin yanmasına sebep olacaktır. Ayrıca bitkiniz tozlandı ise bu tozlardan arındırmanız gerekecektir.

Kaktüslerin fazla suyu sevmediğini zaten belirtmiştik. Bitkinin suya ihtiyacı olup olmadığını toprağını kontrol ederek belirleyebilirsiniz. Toprağın görünen kısımlarından başka iç kısımlarının da kuru olması önemlidir. Uzun bir çubuk ile bu kontrol işlemini yapabilirsiniz. Tüm çiçekler için tabi ki en yararlı su yağmur suyudur ancak buna ulaşmak zor ise içme suyu tercih edebilirsiniz. Sulama işleminden bir süre sonra saksı tabanında yer alan tabağı boşaltmayı unutmayın. Yılda en az bir kez mineral ve vitamin desteği sağlayabilirsiniz. Bu destek icin Nisan ve Mayıs ayları tercih edilmesi uygun olacaktır. Çünkü güz dönemlerinde uykuda olan kaktüsler için vitamin desteği vermek uygun bir zaman değildir. Bitkinize hayvan gübresi vermeniz uygun olmaz. Büyüme evresi yavaş olan bu bitki türü için; azot açısından az, fosfor ve potasyum bakımından zengin olan suni gübre çeşitlerini tercih etmelisiniz.

Kaktüslerin çiçekli ya da çiçeksiz türleri olduğunu belirtmiştik. Eğer kaktüsünüz çiçek açan bir tür ise, doğru bir bakım ve sabır ile renkli çiçekler açtığına tanık olabilirsiniz. Bitkinizin çiçek açması için yetişkin olması gerekmektedir. Ve bu bitki türleri senede yalnızca bir kez çiçek açabilirler. Ve açtığ çiçekler yaklaşık iki ay kadar bitkinizin üzerinde kalacaktır.