Karanfil Çiçeği (Dianthus) Nedir? Özellikleri Nelerdir? Bakımı Nasıl Yapılır ?

Karanfil çiçeğinin (Dianthus) bakımı zor mudur? Renklerine göre karanfillerin ifade ettiği anlamlar nelerdir? Karanfilleri havadar ortamda tutmak neden önemlidir? Karanfil çiçeği ile baharat olan karanfil aynı şey midir? Tüm bu soruların cevaplarını makalemizde bulabilirsiniz.

1. İyi Günde Kötü Günde Hep Yanınızda Olan Karanfil Çiçeği (Dianthus) Nedir? Özellikleri Nelerdir?

İyi Günde Kötü Günde Hep Yanınızda Olan Karanfil Çiçeği (Dianthus) Nedir? Özellikleri Nelerdir?
Görsel: Pexel, monicore

Özel günlerde hediye ettiğimiz, cenazelerde sevdiklerimizi onunla uğurladığımız bir Akdeniz bitkisi olan karanfil çiçeği, bitki terminalojisinde “dianthus” adı ile anılır. “Caryophyllaceae” ailesine dahildir.

Kesme çiçekçiliği denildiğinde ilk akla gelen çiçek türleri başında gelir. Genellikle boyları türlerine göre 20 – 90 cm arası değişmektedir. Yetiştirirken sizi yormayan, kolay bakımlı bir çiçektir.

İki yıllık veya çok yıllık yetiştirilebilen karanfil çiçeğinin, seralarda her mevsim üretimi yapıldığı için çiçekçilik sektöründe maliyeti düşüktür. Türkiye, karanfil çiçeği ihraç eden ülkeler arasında bulunmaktadır. Bunun nedeni karanfilin 66 türünün doğal yetiştirme ortamının burada yetişiyor olmasıdır. Genellikle beyaz, kırmızı ve pembe renkleri bulunur.

Güçlü kokuya sahip olan türleri parfüm sektöründe de kullanılır.

2. Karanfil Çiçeğinin Türleri ve Renklerine Göre Anlamları Nelerdir?

Karanfil Çiçeğinin Türleri ve Renklerine Göre Anlamları Nelerdir?
Görsel: Pexel, Dominika Roseclay

İki renkli, beyaz, kırmızı, pembe, sarı, turuncu vb. renkte birçok çeşidi bulunan ve bu türlerden melez olarak üretilen birçok alt türe sahip olan karanfil çiçeğinin en çok bilinenleri şu şekildedir:

Dayanıklılığı ve pembeliği ile bilinen “Alp Karanfili” (Dianthus Alpinus)

Kayalıklarda açan beyaz renkli “Anadolu Karanfili” (Dianthus Anatolicus)

İtalya ve İspanya’da yaygın olarak yetiştirilen, Türkiye’de de çiçekçilerde görmeye alışık olunan “Yabani Karanfil” (Dianthus Caryophyllus)

Gökkuşağı pembesi olarak bilinen “Çin Karanfili” (Dianthus Chinensis)

Don olaylarına dayanıklı “Deve Karanfili” (Dianthus Giganteus)  

Büyüleyici kokusuyla “Hüsnüyusuf/Şair Karanfili” (Dianthus Barbatus)

Halkalı karanfil olarak da bilinen “Kaya Karanfili” (Dianthus Zonatus)

Çim sıklığında bahçeleri süsleyen “Kır Karanfili” (Dianthus Plumarius)

Japonya’nın Hiratsuka kentinin resmi çiçeği kabul edilen “Dianthus Japonicus”

Ve en fazla ihraç edilen türü, göz alıcı küçük çiçeklere sahip olan minyatür karanfillerdir.

 

Karanfil hediye ederken bilmeniz gereken ayrıntı her rengin farklı bir anlam içerdiğidir.

♦ Beyaz karanfil; çoğu beyaz çiçeğe atfedilen masumiyet, saflık, sadelik anlamlarını yüklenir. Şans dileme anlamına da gelmektedir. White Sim adıyla da bilinir.

♦ Kırmızı karanfil; canlılık, içtenlik ve aşkı temsil etmektedir. Ancak bir kayıp söz konusu ise bu büyük özlem duyulduğu ya da duyulacağı anlamına da gelmektedir. Astor, Scania, Solred ve William Sim olarak dört alt türü içeriğinde barındırır.

♦ Mor karanfil; tür içinde ender rastlanan bir renk olsa da sevgiyi ve asilliği simgeler.

♦ Pembe karanfil; kırmızı karanfil gibi içtenlik ve sevecenlik ile cesareti temsil eder. Minnettarlık duygusunu ifade etmek için de kullanılır. Çeşitleri; Crowley’s Pink Sim, Improved Pink Sim, Peterson Pink Sim, Pink Dusty, Pink Sim’dir.

♦ Sarı Karanfil; genellikle çekingen insanların duygularını sözsüz bir şekilde dile getirmeleri için tercih ettikleri türdür. Alt türleri; Clear Yellow Sim, Harrest Moon ve Tangerine Sim’dir.

♦ İki renge sahip karanfillerin çeşitleri; Desire Sim, G.J. Sim ve Sir Arthur Sim’dir.

3. Karanfil Nasıl Sulanır?

Karanfil Nasıl Sulanır?
Görsel: Pexel, João Jesus

Suya çok düşkün olmayan bu çiçeği, toprağı kurudukça sulamanız önemlidir. Toprak nemli iken yaptığınız sulama işlemi köklerinin çürümesine sebep olur. Topraktan ayrı olarak çiçeğin yapraklarına az miktarlarda su püskürtebilirsiniz. Bu diri kalmasına etki edecektir.

4. Karanfil Çiçeğinin Bakımı Nasıl Yapılır?

Karanfil Çiçeğinin Bakımı Nasıl Yapılır?
Görsel: Pexel, Karolina Grabowska

Bahçe, balkon, teras gibi dış mekanlarda bakılan karanfil çiçekleri, açık havada bulunduğu için daha iyi bir gelişim sürecine sahiptir. İç mekanda bakım sağlanan karanfillerde ise güneş ışığı alan bir mekan idealdir. Ancak aşırı sıcak yaz aylarında güneşin bitkinize zarar vermemesi için yerini değiştirebilirsiniz. Kış aylarında ise aşırı soğuklardan korunması gerekir.

Karanfil bakımında dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, karanfili konumlandırdığınız ortamın havadar olmasıdır. Ayrıca bitkinizi canlandırmak isterseniz bitkinizi sıvı gübreler ile destekleyebilirsiniz.

5. Karanfil Nasıl Çoğaltılır?

Karanfil Nasıl Çoğaltılır?
Görsel: Pexel, Eden Curtis

İç veya dış mekanlarda yetiştirilmek istenen türlerini ağustos ayından sonra, sera ortamında yetiştirilmek istenen türlerini ise her mevsim üretebilirsiniz.

Çoğu çiçek gibi karanfil çoğaltmanın da birçok yolu vardır. En çok tercih edilen yöntemlerin başında toprağa daldırma yöntemi gelir. Bu işlemi genellikle ilkbahar aylarında, üzerinde çiçek bulunmayan dalı eğip toprağa ekerek yapabilirsiniz. Kış aylarına gelince köklenip filizlenen bitkinizi farklı saksıya alarak ekebilirsiniz.

Diğer bir yöntem çelik ile çoğaltmadır. Yaz mevsimi sonlarında başlanarak sonbaharın sonuna kadar olan süreçte üzerinde çiçek ve yaprak bulunmayan çeliklerin köklendirilmesi şeklinde uygulanmaktadır. Çapraz kesilen çeliklerin uygun toprağa dikilerek köklenip çiçeklenmesi beklenir.

Tohum ekimi şeklinde de gerçekleştirilen üretim, ilkbaharın son aylarında yapılabilir.

6. Karanfil Çiçeği Nasıl Budanır?

Karanfil Çiçeği Nasıl Budanır?
Görsel: Pexel, Irina Iriser

Budama işlemi, yılda bir defa olmak üzere uzunluğu artan sap kısımlarının kesilmesi ile ilkbahar aylarında yapılabilir. Ayrıca karanfillerde solan çiçek kısmının kendini yenileyebilmesi için solan bölümün hemen kesilmesi gerekir.

7. Karanfil Çiçeğinizi Sağlıklı Bir Şekilde Yetiştirebilmek İçin Hangi Tür Toprak Tercih Etmelisiniz?

Karanfil Çiçeğinizi Sağlıklı Bir Şekilde Yetiştirebilmek İçin Hangi Tür Toprak Tercih Etmelisiniz?
Görsel: Pexel, Suzy Hazelwood

Her toprak türüne uyum sağlayan karanfillerin, toprağındaki pH seviyesi olarak 6’yı geçmemesi faydalıdır. Bitkinizin dayanıklılığının yüksek olması için toprağını humus ile besleyebilirsiniz. Ayrıca hafif killi geçirgenliği yüksek topraklardan da hoşlanırlar.

8. Karanfil Çiçeğine Zarar Veren Hastalıklar Nelerdir?

Karanfil Çiçeğine Zarar Veren Hastalıklar Nelerdir?
Görsel: Pexel, Dominika Roseclay

Nem oranı yüksek ve havalandırma uygunluğu bulunmayan kapalı alanlarda parazitler ve mantar hastalığı sorun olabilir.

Alt kısmı delikli olmayan saksı kullandığınızda veya çiçeğinizi su birikintisinde bıraktığınız zaman köklerde çürüme meydana gelir. Bu da bitkinizin tamamen yok olmasına neden olacaktır.

Bitkinin toprağında kurt hastalığına çok sık rastlanmaktadır. Toprakta kurt gözlemlendiğinde derhal müdahale edilerek toprak temizlenmeli, saksı değişikliği yapılmalıdır.

9. Karanfil Çiçeği İle Baharat Olarak Bildiğimiz Karanfil Aynı Bitki Midir?

Karanfil Çiçeği İle Baharat Olarak Bildiğimiz Karanfil Aynı Bitki Midir?
Görsel: Pexel, Nick Bondarev

Karanfil çiçeği ile baharat olarak bildiğimiz karanfil birbirinden tamamen farklıdır. Baharat olarak bilinen karanfil, karanfil ağacı dediğimiz bitkiden elde edilir.

10. Karanfil Çiçeğinin Tıbbi Bir Yararı Bulunur Mu?

Karanfil Çiçeğinin Tıbbi Bir Yararı Bulunur Mu?
Görsel: Pexel, Nastasya Day

♦ Karanfil çiçeğinin öksürük kesici özelliği bulunur. İlaç sanayisinde, şurup yapımında da kullanılmaktadır.

♦ İştah açar.

♦ Ateş düşürücü etkisi vardır.