Küpe Çiçeği (Fuchsia) Nedir? Özellikleri Nelerdir? - Küpe Çiçeğinin Bakımı Nasıl Yapılır?

Küpe çiçeği (Fuchsia) nasıl sulanır? Küpe çiçeği evde bakılır mı? Küpe çiçeğine hangi hastalıklar zarar verir? Tüm bu soruların cevaplarını makalemizde bulabilirsiniz.

1. Terasların Süslü Kızı Küpe Çiçeği (Fuchsia) Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Terasların Süslü Kızı Küpe Çiçeği (Fuchsia) Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Dış mekan süs bitkisi olan küpe çiçekleri “Onagraceae” ailesine ait, geneli sarkık formlu bir çiçektir. Orta ve Güney Amerika’da doğal ortamda yetiştirilir. İlk olarak Güney Amerika’da keşfedilen çiçek zamanla İngiltere ve Fransa’ya getirilerek yaygınlaştırılmıştır.

Küpe çiçeği yetiştirmeye başlamak istiyorsanız, bunun için en uygun dönem mart ve nisan aylarıdır. Uygun koşullarda bakımı sağlandığı takdirde sonbahar aylarına kadar çiçek açmaya devam eder ve bunu her yıl tekrarlar. Çiçekleri beyaz, kırmızı, mavi, mor ve pembe renk olabilir.

2. Küpe Çiçeğinin Türleri Nelerdir?

Küpe Çiçeğinin Türleri Nelerdir?

Birçok alt türü bulunan küpe çiçeğinin, katmerli – yalınkat olması, büyük veya minyatür çiçeğe sahip olması ve büyüme yönüne göre birçok çeşidi bulunur. Büyüme yönüne göre sarkan ve boya veren küpe çiçeği olmak üzere iki çeşidi bulunmaktadır. Türkiye’de ticari pazarda görülen bazı türlerine verilen isimler; blue angel mavi küpe çiçeği, siyah küpe çiçeği, katlı küpe çiçeği, dev çiçekli küpe çiçeği, sarmaşık küpe çiçeği gibidir.

Yurtdışında da en bilinenleri; dayanıklılığı ile ünlü, Arjantin ve Şili’de yaygın olan “Fuchsia Magellanica” ile Yeni Zelanda’ya özgü “Fuchsia Excorticata”dır.

3. Küpe Çiçeği Nasıl Sulanır?

Küpe Çiçeği Nasıl Sulanır?

Bitkinizin çiçek açtığı mevsim şartlarında yetiştiriyorsanız haftada iki defa sulamanız yeterli olacaktır. Toprağının nemli olması gerekir. Ancak sonbahar ve kış mevsimlerinde 1 – 1,5 ayda bir defa sulamanız idealdir. Çiçeğinizi çok ışık almayan bir yerde bakıyorsanız, susuzluğa direnci yüksek olacaktır. Yine de toprak tamamen kurumamalıdır. Aşırı sıcak yaz aylarında toprağı sık sulanmasa da yapraklarına su püskürtülerek nemlendirilebilir. Bol sulama yapıldığında ise tomurcukları dökülecektir.

4. Küpe Çiçeğinin Bakımı Nasıl Yapılır?

Küpe Çiçeğinin Bakımı Nasıl Yapılır?

Küpe çiçeği, gölge veya yarı gölge ortamda konumlandırılmaktan hoşlanır.

Sarkık türdeki küpe çiçekleri için drenajlı yuvarlak saksılar idealdir. Sarkık yapılarından dolayı genellikle askılı saksılarda yetiştirilmesi tercih edilir. Saksı ebadı olarak kökünden iki kat büyük bir saksı kullanılması uygundur. Saksı değişimini, yıl içinde bir defa olmak üzere ilkbahar gerçekleştirebilirsiniz.

Toprak isteği humuslu, geçirgen özelliği olanlardır. Suyu tutan topraklar kökünde sorun oluşmasına neden olacaktır. Bilinen torf ve gübreli saksı toprakları ile kompost karışımı uygun olacaktır.

Küpe çiçeğini yaz aylarında düzenli olarak ayda bir defa gübrelemeniz hoşuna gidecektir. Bahar aylarında gübreleme yapılması önerilmez. Gübreleme yaptığınız dönemde sıvı gübre kullanarak, periyodunuzu on günde bir düzeninde ayarlayabilirsiniz.

Kış aylarında soğuk hava şartlarından çiçeğinizi muhafaza etmek için, onu evinizin kapalı balkonu var ise o konuma alabilirsiniz. Ancak evin içine alınması tercih edilmez. Çünkü bu bitkiler ev ortamında yaşamayacaklardır. Bu yüzden kışın çiçeğinize ısının sıfırın altına düşmediği bir ortam sağlamanız önemlidir.

5. Küpe Çiçeği Nasıl Çoğaltılır?

Küpe Çiçeği Nasıl Çoğaltılır?

Her bitkide olduğu gibi küpe çiçeğinde de birkaç çoğaltma yöntemi bulunur.

En basit çoğaltma yöntemi olan çelikleme, 10 cm uzunluğuna ulaşmış genç dallar ile yapılır. Dal üzerindeki yapraklar temizlenerek kendi uzunluğundan birkaç cm uzun bir saksı içine dikilir ve üzeri kapatılır. Birkaç ay içerisinde nemli toprakta kökler oluşacak ve gelişimi gözlemleyebileceksiniz. 

Yine genç dallarla yapılan bir diğer yöntem de çelik denilen bu kısımların su dolu bir kaba konularak köklenmesini bekleyerek uygulanır. Köklenen bitkiyi toprağa gömerek bu işlemi tamamlayabilirsiniz. Bu yöntem genellikle ilkbahar mevsiminin sonlarına doğru yapılmalıdır.

Bu çelikleme yöntemleri dışında tohumla da üretim ve çoğaltım yapabilirsiniz. Ancak tohumla üretilmesi önerilen bir yöntem değildir.

6. Küpe Çiçeği Nasıl Budanır?

Küpe Çiçeği Nasıl Budanır?

Bu çiçeğin bakımında budamanın önemi ayrıdır. Genellikle aralık, ocak ve şubat aylarında kök kısmından yukarı doğru 15 – 20 cm bırakılarak geri kalan kısmı çapraz kesmek  bu işlem için idealdir.

Çiçeklerinde yapılacak budama işlemi ise tamamen soldukları zaman 5 cm kadar alt kısmına doğru kesilmesi ile gerçekleştirilir.

7. Küpe Çiçeğine Zarar Veren Hastalıklar Nelerdir?

Küpe Çiçeğine Zarar Veren Hastalıklar Nelerdir?

Bitkiler arasında en çok hastalık ve zararlılara maruz kalan çiçektir. Bitkinizin düşmanları arasında kırmızı örümcekler, bitki bitleri, güve tırtılları, kelebekler başta gelmektedir. Bu yüzden bitler gözlemlenmese de çiçeğinizi ay içerisinde bir defa ilaçlama yapmanız sağlığı açısından yararlı olacaktır. Ayrıca bitkinizin bulunduğu ortamı temiz ve nemli tutmanız bu zararlıları uzaklaştırmanız açısından önemlidir. Çünkü zararlı bu düşmanlar kuru ortamlarda hızlı şekilde üreyebilirler.

Yapraklarında zararlılar tarafından sorun oluşturulan küpe çiçekleri, sonunda mantar hastalığına yakalanabilir. Bu hastalık ile bitkinizin ömrü giderek azalmaya başlar. 

Ayrıca fazla sulama yaptığınız zaman bitkinizde kök çürüklüğü hastalığı oluşmasına neden olabilirsiniz.

8. Küpe Çiçeğinin Efsanesi…

Küpe Çiçeğinin Efsanesi…

Efsaneye göre Zeus ve Dione’nin kızları, aşk ve güzellik tanrıçası Afrodit; Hera’nın oğlu, ateşin ve zanaatkarların tanrısı olan Hephaistos ile evlenir. Ancak güzeller güzeli Afrodit, anlayışsız ve çirkin olduğu söylenen Hephaistos’u beğenmemektedir ve Ares, Dionysos, Hermes ve birçok tanrı ile onu aldatır. Bir gün Ares ile bir gece geçiren Afrodit, sabah evine dönmeye geç kalınca telaşla yataktan kalkar ve gider. Ancak küpesini orada düşürmüştür. Küpeyi bulan Ares, tüm herkesin Afrodit’in onun yanında kaldığını öğrenmesi için onu cama asar. Tanrıların tanrısı Zeus ise sevginin ve aşkın utanç verici bir şey olamayacak kadar her şeyin üstünde olduğunu düşündüğü için Ares’in camında asılı olan kızının küpesini bir çiçeğe dönüştürür. Ve halk o günden itibaren bu çiçeği “aşkın sabah hediyesi” olarak bilerek kendi pencerelerinde de yetiştirirler.