Ortanca Çiçeği Bakımı, Anlamı ve Özellikleri

Ortanca çiçeği (Hydrangea) nasıl sulanır? Ortancalar güneşi sever mi? Ortancaların saksısı sık değiştirilir mi? Ortanca çiçeğinin rengi nasıl değiştirilir? Tüm bu soruların cevaplarını makalemizde bulabilirsiniz.

1. Rengarenk Dünyası İle Sizi Sarıp Sarmalayan Ortanca Çiçeği (Hydrangea) Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Rengarenk Dünyası İle Sizi Sarıp Sarmalayan Ortanca Çiçeği (Hydrangea) Nedir? Özellikleri Nelerdir?
Mavi Ortanca

Renkli dünyası ile bizi kucaklayan ve “Hydrangeaceae” ailesine ait olan ortanca çiçeğinin anavatanı Japonya ve Çin gibi Uzakdoğu ülkeleridir. Doğal olarak yetiştiği yerler arasında Amerika başta gelir. Türkiye’de Doğu Karadeniz Bölgesi’nde yetiştiriciliği yapılır.

Kışın yapraklarını döken veya her mevsim yeşil kalmayı başarabilen türleri vardır. Çalı formuna sahiptirler. Ve yine türlerine göre 1,5 – 3 m aralığında uzunluğa sahip olabilirler. Çiçekleri beyaz, pembe, mor, mavi, kırmızı gibi birçok renge sahip olabilir.

Bahçeler, teraslar, balkonlar gibi dış mekanların yanı sıra iç mekanlarda da süs bitkisi olarak yerini alır.

2. Ortanca Çiçeğinin Türleri Nelerdir?

Ortanca Çiçeğinin Türleri Nelerdir?

En çok bilinen türleri; çok ince dallara sahip olan “Hydrangea Arborescens”, iç mekanda kullanımı yaygın olan “Hydrangea Macrophylla”, menekşeye benzer dokudaki yaprakları ile “Hydrangea Sargentiana”, yarı gölge alanlara çabuk uyum sağlayabilen “Hydrangea Petiolaris” ve “Hydrangea Aspera” ile güneşi direk alan ortamlara uyum sağlayabilen “Hydrangea Paniculata” ve “Hydrangea Quercifolia”dır.

3. Ortanca Çiçeği Nasıl Sulanır?

Ortanca Çiçeği Nasıl Sulanır?

Ortanca çiçeği sulanmayı çok seven bir bitkidir. Yaz aylarında sulama düzeniniz haftada en az iki gün olması gerekirken, soğuk kış aylarında ise haftada bir yeterlidir. Bolca sulandıklarında köklerinde hastalığa neden olabilir. Bu yüzden bitkinizin toprağını sürekli kontrol etmeniz gerekiyor. Dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta da sulama işlemini sabah saatlerinde ve oda sıcaklığındaki su ile gerçekleştirmenizdir.

4. Ortanca Çiçeğinin Bakımı Nasıl Yapılır?

Ortanca Çiçeğinin Bakımı Nasıl Yapılır?

Ortancalar sıcak yaz aylarında doğrudan güneş ışığına maruz kalmaktan hoşlanmaz. Ancak gün ışığını severler. Kış aylarına gelindiğinde ise aşırı soğuk hava şartlarında kalmamasına dikkat edilmelidir.  

Bu bitkilerin killi, asitli, humuslu, geçirgen ve güçlü içeriğe sahip topraklarda yetiştirilmesi uygundur. Bitkinizi saksı içinde bakıyorsanız, toprak ve saksı değişimi için nisan ayı ideal bir zamandır. Ortancaların hangi renge sahip olacakları, toprakta bulunan bileşiklere göre şekillenir.

Ortancalarınızın sağlıklı bir şekilde büyüyebilmesi için delikli büyük saksılar tercih etmelisiniz.

Ayrıca kısa aralıklarla saksı değiştirmeniz bitkinizin büyümesine olumsuz etki edecektir.

Gübre kullanımınızı ilkbahar ve yaz ortası olmak üzere iki kere yapmanız, bitkinizin sağlıklı bir şekilde gelişmesine destek olacaktır.

5. Ortanca Çiçeğinin Çoğaltılması Nasıl Olur?

Ortanca Çiçeğinin Çoğaltılması Nasıl Olur?

Ortanca çiçeğini çoğaltmanın birçok yöntemi bulunur. Bunlar ortancaların türlerine ve mevsimlere değişiklik gösterebiliyor.

İlk akla gelen yöntem birçok çiçekte de uygulanan daldırma yöntemidir. Ortancanızın bir dalını eğip, ortasından toprağa gömerek yapabilirsiniz. Bol sulama ile bitkinizin köklenmesini sağlayın. Kök veren ortancayı şubat ayında ayırarak farklı bir yere veya saksıya ekebilirsiniz.

Basit yöntemlerden ikincisi, suda içinde köklendirmedir. Su içine yerleştirdiğiniz ortanca çiçeğinizin haftada bir suyunu değiştirerek, köklenmesini bekleyebilirsiniz. Bitkiniz köklendikten sonra toprağa gömebilirsiniz.

Diğer bir yöntem çelikleme yöntemidir. Bu yöntem kendi içinde de farklı şekillerde yapılabilir. İlki kök çeliği ile gerçekleştirilendir. Ortanca çiçeğiniz dinlenme döneminde iken yani kış mevsiminin sonlarında yapılabilir. İkinci olarak tepe çeliği yönteminin kullanımıdır. Bu yöntemde; üzerinde çiçek bulunmayan sadece yaprakları barındıran dallardan 10 – 15 cm kesilerek birkaç cm dibe gömülür. Toprağın nefes almayacağı bir uygulama ile (örneğin plastik bir poşet ile kaplanabilir) çelikler köklenene kadar beklenir. Köklenme oluştuğunda ekim işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Çeliklemenin kendi içinde ayrılan üçüncü yöntemi ise genellikle genç ortanca dallarının dip kısımlarından 20 cm civarında uzunlukta kesilerek dörtte biri dışarıda kalacak şekilde toprağa dikme şeklinde yapılandır. Bu son işlemi yaz sonu yapmanız sağlıklı olacaktır.

Ayrıca kökten ayırma işlemi ile de çoğaltma yapılabilir. Genellikle beş yaş üzeri yetişkin ortancalara uygulanan bu yöntem, kök kısmından filizlenen bölümün ayrılması ile yapılan bir işlemdir. Mevsim olarak genellikle sonbahar sonu tercih edilmelidir.

6. Ortanca Çiçeğine Budama İşlemi Yapılır Mı?

Ortanca Çiçeğine Budama İşlemi Yapılır Mı?

Budama, bitkinizin çiçeklerinin formları için önemli bir işlemdir. Aşırı veya hatalı bir budama yaparsanız o yıl içinde ortanca çiçeğiniz size küserek çiçek vermez. Yetişkin ortancanızda bulunan çiçeklerin ya da sapların tamamen sararmasından sonra veya türüne göre ilkbahar aylarında yapmanız uygun olur. Çiçekler budanacak ise dalın ucundan yapabilirsiniz.

7. Ortanca Çiçeğinin Farklı Renklere Sahip Olması Nasıl Sağlanır?

Ortanca Çiçeğinin Farklı Renklere Sahip Olması Nasıl Sağlanır?

Ortancaların sahip olduğu renklerinin değişimi toprağın içeriğine bağlıdır. Bitkinizin topraktaki asidi fazla ise rengi mora, maviye veya mavinin tonlarına döner. Bunun yapılmasını sağlarken pH değerini yükseltmek için bitki yetiştiricilerinden alüminyum sülfat alarak toprağa karıştırabilirsiniz. Kireç oranı yüksek bazik toprakta ise rengi kırmızı, pembe veya pembe tonlarına döner. Alüminyum oranı düşük ve nötr topraklarda çiçeklerin rengi beyaz olacaktır. pH dengesi ile rengi değiştirmenin yanında verilen gübre ile de renklerde değişiklik sağlanabilir. Potasyum oranı yüksek, fosfor oranı düşük gübreleme yapmanız durumunda ortancanızın rengi mor veya maviye dönecektir.

 

8. Ortanca Çiçeğine Zarar Veren Hastalıklar Nelerdir?

Ortanca Çiçeğine Zarar Veren Hastalıklar Nelerdir?

Çok fazla sulama yapılan ortancalar mantar hastalığına yakalanabilir.

Bazı dönemlerde bitkinizin yapraklarında yaprak bitleri görülür. Bu durumda ilaçlanmayı geciktirmemenizde fayda var.

9. Ortanca Çiçeğinin Belirli Bir Anlamı Var Mıdır?

Ortanca Çiçeğinin Belirli Bir Anlamı Var Mıdır?

Asya kültüründe dini törenlerde kullanılan bu çiçeğin pembe rengi hediye edildiğinde aşkı simgelediği bilinmektedir.