Sıklamen (Cyclamen) Çiçeği Nasıl Bakılır ?

Sıklamen (Cyclamen) çiçeğinin türleri nelerdir? Sıklamen çiçeğinin boyu ne kadar uzar? Sıklamen çiçeği sularken nelere dikkat edilmelidir? Tüm bu soruların cevaplarını makalemizde bulabilirsiniz.

1. Sıklamen (Cyclamen) Çiçeği

Sıklamen (Cyclamen) Çiçeği

Sıklamen (Cyclamen) adı ile bildiğimiz çuhaçiçeğigiller (primulaceae) ailesinden olan olağanüstü güzellikteki bu çok yıllık çiçekli bitki, buhur-u Meryem ya da tavşankulağı ismi ile de bilinmektedir.

2. Sıklamen Çiçeğinin Türleri

Sıklamen Çiçeğinin Türleri

Birçok kaynakta kaç türü olduğuna dair farklı bilgiler bulunsa da, yirmiden fazla türü bulunduğu kesindir. Ülkemizdeki araştırmalarda on tür sıklamen çiçeği türüne ev sahipliği yaptığımız belirlenmiştir.

Bunlar kısaca sıralanacak olursa; mor lekeleriyle soluk pembe renkli “Anadolu Sıklameni (Cyclamen Cilicium)”,  parlak pembe ya da koyu mor renkli “C. Coum”,  Antalya - İçel ve Muğla’da bulunan soluk pembe ya da koyu mor renkli “C. Graecum”, Ege kıyılarında yetişen pembe mor renkli “C. Hederifolium”, Eskişehir – Bursa – Bilecik ve Kütahya’da yetişen pembe ya da beyaz renge sahip “C.Intaminatum”, Denizli – Muğla ve Aydın’da yetişen pembe beyaz ya da beyaz renkli “C. Mirabile”, yüksek yerlerde yetişen “C. Parvifolium”, ticari amaçla çiçekçilerde satılan “Acem Sıklameni (C. Persium)”, en gösterişli tür olan “Adana Sıklameni (C. Pseudibericum)” ve son olarak Dağ Sıklameni olarak bilinen C. Alpinum sayılabilir.

3. Sıklamen Çiçeğinin Özellikleri Nelerdir?

Sıklamen Çiçeğinin Özellikleri Nelerdir?

Mis kokulu bu çiçeğin doğal ortamı ormanlık alanlar olsa da iç mekanlarda da bakımı yaygındır. Estetik güzelliğinden dolayı evlerde ve ofislerde tercih edilmesine rağmen, soğuğu seven bu bitki için balkon veya bahçe gibi açık hava ortamları daha uygundur. Çünkü narin gözüken yapısının aksine zorlu hava şartlarına dayanıklıdır. (Dayanıklılığı düşük olan bazı istisna türleri de bulunmaktadır.) Bu yüzden evinizde/ofisinizde bakmaya çalışmanız çiçeğinizin hoşnut olmayacağı bir durumdur. Bakıldığı zaman rengarenk kusursuz renkleriyle baharın gelişini simgeler gibi gözükse de, aslında bu bitki genellikle sonbahar ve kış aylarında çiçek açmaya başlar. İlkbahar ve yaz aylarında güzellik uykusu sebebiyle sessizliğe bürünen çiçeğinizin küstüğünü düşünmemeniz gerekir.

Bir renge adını da veren bu bitkinin çiçekleri; beyaz, pembe, kırmızı, mor ve fuşya (koyu pembe) renginde olabilir. Boyları genellikle 5 – 20 cm arasındadır.

4. Sıklamen Çiçeği Nasıl Sulanır? Bakımı Nasıl Yapılır?

Sıklamen Çiçeği Nasıl Sulanır? Bakımı Nasıl Yapılır?

Sıklamen çiçeği, ışığı çok sevmesine rağmen güneş ışığının tamamen üzerine vurmasından hoşlanmaz.

Çiçeğinizi sularken dikkat etmeniz gereken en önemli şart, dinlendirilmiş ve oda sıcaklığın olan su kullanmanızdır. Şayet çiçeğinizi bahçenize ektiyseniz, sulamayı soğuk ya da sıcak su ile yapmamanız gerektiğini bilmelisiniz. Sulama sırasında toprağının her yerini nemlendirdiğinizden emin olmalısınız. Bunu yaparken su kullanımını abartmamalı, alt kısmında fazla su bırakmamalısınız. Sulama düzeniniz sonbahar ve kış aylarında haftada bir iken, ilkbahar ve yaz aylarında toprağının çatlamasına izin vermeden daha seyrek olması gerekmektedir. Yani çiçeğiniz açtığında suya ihtiyaç duyar, uykudayken bu ihtiyacı fazla değildir. Dikkate değer bir diğer bilgi de sulama sürecinde çiçek kısımlarının ıslanmamasına özen gösterilmesidir.

Sıklamen çiçeği, humus içeren yani organik yapıdaki topraklarda sağlıkla büyüyebilmektedir. Saksı seçiminde göz önünde bulundurulması gereken durum ise saksının çok geniş olmamasıdır. Çiçeğinizin ebadına göre uygun bir saksı tercih etmelisiniz. Çünkü bitkiniz enerjisini, kökünü toprağa yaymaya çalışmak yerine çiçek ve yapraklarına harcaması gerekir.

Çiçeğinizin yaprak veya çiçeklerinde bir sararma, bozulma söz konusu ise mutlaka budayarak bu kısımları bitkinizden temizleyin.

Bitkinizin saksısını veya toprağını değiştirmeyi planlıyorsanız, bunu uyku döneminde yapmamanız gerekmektedir. Uyku döneminde bu çiçeğin kökünü veya toprağını rahatsız etmeniz ömrünü fazlasıyla kısaltacaktır.

5. Sıklamen Çiçeği Nasıl Çoğaltılır?

Sıklamen Çiçeği Nasıl Çoğaltılır?

Sıklamen çiçeğinizi çoğaltmak için iki yöntem mevcuttur.

İlk yöntem, kökten ayırma ile yapılandır. Uygun koşullardaki bakımı sağlandıktan sonra bitkinizin kökünde yeni kısımlar oluşur. Bu kısımlar belirginleştikten sonra kökten dikkatlice ayırıp farklı bir saksıya aynı toprak koşullarında ekim sağladığınızda işlemi tamamlamış olursunuz. Böylece çiçeğiniz yeni saksısında gelişmeye devam edecektir. Ancak bu işlem hassas bir şekilde sağlanarak, köke en ufak bir zarar verilmemelidir.

İkinci yöntem, tohum yoluyla üretimi yapılmasıdır. Bu yöntem ilkine göre daha az tercih edilir. Çünkü uzun ve sabır isteyen bir süreci vardır. Bu sürecin genellikle yaz sonunda gerçekleştirilmesi gerekir. Tohumlar dikilirken ne çok derinde ne de çok yüzeyde kalacak şekilde bulunmamasına dikkat edilmelidir. 2 – 4 cm derinde olması yeterli olacaktır. Böylece toprak ile bütünleşen tohumların çimlenerek yeni bitkilerin elde edilmesi sağlanacaktır.  Sulama esnasında tohumların hareket etmemesi gereklidir. Gerekli nemlilik oluşturulmalı ve özenle bakımı gerçekleştirilmelidir. Böylece birkaç ay içerisinde geri dönüş alabilirsiniz.

6. Sıklamen Çiçeğinin Anlamı Nedir?

Sıklamen çiçeği; kimi zaman karşı tarafa aşkınızdan haber vermek anlamına gelirken, kimi zamanda hoş bir veda anlamına geliyormuş. Bu zıt anlamlılığın nedeni geçmişte bu bitkiye yüklenen anlamlardan dolayıdır. Örneğin bazı kaynaklara göre eski zamanlarda bu bitki aşk büyüsü yapımında kullanılırken, bazılarında ise kokusunun kırık kalplere iyi geldiği bilgileri yer almaktadır. Günümüzde bu anlamlar, büyük ihtimalle sizin bulunduğunuz duruma ve alma nedeninize göre değişiklik göstermektedir.