Telgraf çiçeği ve Bakımı

Telgraf çiçeği nedir? Telgraf çiçeğinin türleri nelerdir? Telgraf çiçeği çok sulanır mı? Tüm bu soruların yanıtlarını makalemizde bulabilirsiniz.

1. Eşsiz Yaprakları İle Telgraf Çiçeği (Tradescantia) Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Eşsiz Yaprakları İle Telgraf Çiçeği (Tradescantia) Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Anavatanı Güney Amerika olarak bilinen ve sarkıcı forma sahip olan telgraf çiçekleri “Commelinaceae” ailesine mensuptur. Yaprak dökmeme özelliği ile bilinen bu bitkilerin gelişimi oldukça hızlıdır. Yayılmacı yapıları sayesinde kısa sürede çoğalarak bulundukları yeri ele geçirebilirler. Bu sebeple asma saksılarda yetiştirilmesi, hem görsel olarak hem de bitkinizin sağlıklı bir şekilde gelişimi açısından uygun olacaktır. Telgraf çiçekleri dolgun yaprakları ile dekoratif, bakımının kolay olması ile de zahmetsiz özelliğe sahip süs bitkileridir.

Bahar ve yaz aylarında türüne göre; beyaz, mavi, mor veya pembe çiçekler açar. Üst gövdesinin dona ve soğuğa karşı dayanıksız olmasına rağmen, güçlü ve baskın karaktere sahip çok yıllık bitkilerdir. Yalnızca soğuk bir yerde konumlandırılacak ise bitkinin köke yakın kısmından budama işlemi gerçekleştirmeniz, kendisini korumasına yardımcı olacaktır. 

Kanada’nın güney bölgelerinden Arjantin’in güney bölgelerine kadar doğal ortamda gelişim gösterirler.

2. Telgraf Çiçeğinin Türleri Nelerdir?

Telgraf çiçeklerinin yaklaşık 70 türü olduğu bilinmektedir. En çok bilinen türleri;

♦ Sarmaşık formunyla dikkat çekenTradescantia Albiflora” (Yeşil Beyaz Telgraf Çiçeği),

Çiçeklerinin üç köşesi bulunan “Tradescantia Blossfeldiana”,

Minik yaprakları ile gösterişten uzak “Tradescantia Callisia Repens/Tradescantia Minima” (Minik Yapraklı Telgraf Çiçeği),

♦ Mor veya mavi çiçekler açan “Tradescantia Ernestiana” (Ernest’in Örümcek Ağı),

♦ “Tradescantia Fluminensis” (Yeşil Telgraf Çiçeği),

♦ Kanada’da tehlike altındaki türler listesinde bulunan “Tradescantia Occidentalis” (Çayır Örümcek Ağı/Batı Örümcek Ağı),

♦ Sabahları çiçek açması ile ünlü “Tradescantia Ohiensis” (Bluejacket/Ohio Spiderwort),

♦ Her daim canlılığını koruyan “Tradescantia Pallida” (Mor Telgraf Çiçeği/Mor Kalp Telgraf Çiçeği),

♦ Yapraklarının tamamen tüylü olması ile diğer türlerden ayrılan “Tradescantia Sillamontana” (Tüylü Telgraf Çiçeği),

♦ Kocaman yaprakları ile “Tradescantia Spathacea” (İstiridye Çiçeği),

♦ Gösterişli çiçekleri ile gözlerinizi kamaştıran “Tradescantia Tharpii” (Dwarf spiderwort),

♦ Mızrak formundaki yapraklarıyla dikkatleri çeken “Tradescantia Virginiana” (Virginia Örümcek Ağı),

♦ Büyük yaprakları ve dolgun dalları ile çabuk fark edilen “Tradescantia Zanonia” (Aynalı Telgraf Çiçeği/Dev Telgraf Çiçeği),

♦ Yapraklarının çekici deseni ile ön plana çıkan “Tradescantia Zebrina” şeklinde sıralanabilir.

3. Telgraf Çiçeği Nasıl Sulanır?

Telgraf çiçekleri sık sulama isteyen bitkiler değillerdir. Toprağı kurudukça sulamanız yeterli olacaktır. Sulama işlemi yaptıktan sonra suyun saksınızın altına ulaştığına şahit olmalısınız. Aksi takdirde saksıda biriken su çiçeğinizin kökünün çürümesine sebep olmaktadır. Ayrıca telgraf çiçeği yapraklarına su gelmesinden hoşlanmaz. Çünkü bu durum yapraklarında mantar hastalığına yol açmaktadır. Kesin bir periyod belirtmek gerekirse, yaz aylarında haftada bir defa, kış aylarında ise on günde bir defa sulamanız yeterli olacaktır.

4. Telgraf Çiçeğinin Bakımı Nasıl Yapılır?

Çiçeğinizi bol aydınlık olan ancak doğrudan güneş ışığı almadığı yarı gölge ortamlarda konumlandırmanız hoşuna gidecektir. Eğer aşırı gölge bir yerde yetiştirmeye çalışırsanız yapraklarındaki doğal rengini kaybedecektir. Bu sebeple çiçeğinizin bulunduğu ortamı doğru seçmeniz gerekir. Yeşil yaprakları türleri az ışık alan ortamlarda da yetiştirilebilir.

Sıcak iklim bitkilerinden olan telgraf çiçekleri için 10 – 15 °C sıcaklığı bulunan ortamlar yeterli olacaktır. Genellikle bitkinizin bulunduğu yerin sıcaklığı 5°C sıcaklık altında olmaması gerekmektedir. Telgraf çiçekleri hava nemini sever. Gelişiminin sağlıklı olabilmesi için bulunduğu ortamın %70 nem oranına sahip olması idealdir.

5. Telgraf Çiçeği Nasıl Çoğaltılır?

Telgraf çiçekleri çoğu bitkide olduğu gibi çelik alma ve tohum yöntemleri ile çoğaltılabilir.

Genellikle kullanılan yöntem çelik almadır. İlkbahar ortalarından sonbaharın başına kadar yapılması uygun olan bu uygulama, filizlenen kısımlardan 5 - 10 cm kadar alınarak dikilmesi ile tamamlanır. Birkaç hafta içerisinde köklenme sağladığını gözlemleyebilirsiniz. Bu işlemi farklı olarak su içinde köklendirme ile de yapabilirsiniz. Tek fark aldığınız çelik kısmı su içerisinde köklendiğini gördükten sonra saksıya dikim işlemini gerçekleştirmenizdir.

Telgraf çiçeklerini çoğaltmak zor değildir. Hatta dallarının toprağa teması ile bile kolayca köklenebilir.

6. Telgraf Çiçeği Nasıl Budanır?

Telgraf çiçeklerini budamak gelişimine katkı sağlayacaktır. Özellikle solan, çürüyen yaprak ve dalların kesilmesi gerekir. Kesim yaparken hassas davranmanız gerekir, çünkü yanlışlıkla bitkinize verdiğiniz bir yara hastalık kapmasına olanak sağlayabilir. Ayrıca genç telgraf çiçeklerine yapılan uçtan alma budaması, bitkinizi filiz vermeye heveslendirebilir.

7. Telgraf Çiçeğinizi Hangi Tür Toprakta Sağlıklı Yetişir?

Yetiştirmek istediğiniz toprağın havalandırılmış ve geçirgenliği yüksek olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Bahçe toprağında yetiştirmek için toprağa bir miktar perlit eklemeniz faydalı olabilir. Bahçede bakılacak bitkilerin toprağını çapalayarak havalandırmanız ve nemli iken bitkinizi dikmeniz gerekir. Telgraf çiçeğinizi saksı içinde yetiştirecekseniz ilk aşamada hazır torf karışımlı toprak almanız uygundur. Yalnız bu torf karışımlı hazır toprakları düzenli olarak sıvı gübre ile desteklemeniz şarttır.

Gübreleme işlemini ilkbahar ortalarında yapmanız idealdir. İlkbaharın ortalarından sonbaharın başına kadar ay içinde iki defa gübre vermelisiniz. Gübreleme periyodunuzu iyi ayarlamanız gerekir. Aksi takdirde bitkinizin yapraklarında renklerinin solduğuna şahit olursunuz.

Telgraf çiçeğinizin toprağına yıl içinde bir defa vitamin takviyesi yapmanız uygundur.

Saksı değişimi için beklemeniz gereken bir süre bulunmamaktadır. Gerekli durumlarda yılın her mevsimi yapılabilir.

8. Telgraf Çiçeğine Zarar Veren Hastalıklar Nelerdir?

Bitkinizin öz suyunu emerek yapraklarında önce şişme ya da kıvrılmaya daha sonra renk değiştirerek solmasına sebep olan yaprak bitlerini, ilk aşamalarda fark etmeniz ve bitki ilaçları ile gerekli tedaviyi uygulamanız çiçeğinizin hayatta kalmasına olanak sağlayacaktır.

Çiçeğinizde görebileceğiniz hastalıklardan biri hem yaprak hem gövde kısımlarında görebileceğiniz kurşuni küf hastalığıdır. Fazla neme maruz kaldığı zaman bitkinizin üzerinde gir bir tabaka kaplayacaktır. Bu sebeple uygun orandaki nemli ortamlarda çiçeğinizi yetiştirmeniz sağlıklı bir seçim olacaktır.

Bitkinizin yapraklarında beyaz veya sarı lekelere neden olan kırmızı örümcekleri, özellikle bitkinizin alt kısımlarında yoğun olmak kaydıyla ilaçlama yapmanız, çiçeğinizin tamamen kurtulabilmesini sağlayabilir.

Telgraf çiçeklerinin en çok sorun yaşadığı zararlılar salyangozlardır. Yapraklarını ve yeni filizlenen kısımlarını kemiren salyangozlar, bitkinizin gelişiminde durgunluk yaratabilir. Bu sebeple bitkinizi öncelikle bu canlılardan temizlemeli ve üzerine metaldehyde içeren hazır zehirli yemlerden serpmelisiniz.

Bitkinin köküne zarar veren ur nematodlarıda bitkinin uzama gelişimini gerileten, sararmaya yol açan canlılardır. Ur nematodlarının ilaçlanması bitkiye de zarar vereceğinden dolayı bitkinizi ekmeden ya da dikmeden önce gerekli ilaçlama işlemini gerçekleştirmeniz ilerleyen zamanlarda sorun yaşamanızı engelleyecektir.