Yuka Çiçeği ve Bakımı

Yuka bitkisi budanır mı? Yuka bitkisi nasıl sulanır? Yukalar güneş ışığını sever mi? Tüm bu sorunların yanıtlarını makalemizde bulabilirsiniz.

1. İhtişamlı Yaprakları İle Sizi Karşılayan Yuka Bitkisi (Massengena) Nedir? Özellikleri Nelerdir?

İhtişamlı Yaprakları İle Sizi Karşılayan Yuka Bitkisi (Massengena) Nedir? Özellikleri Nelerdir?

“Asparagaceae” ailesine mensup olan yuka bitkisinin bir diğer ismi avize çiçeği olarak bilinmektedir. Anavatanı Orta Amerika ve Kuzey Amerika Kıtası’dır. Dayanıklılığı ile bilinen bu bitkinin uzunluğu 50 cm ile 2 m arasında değişim göstermektedir. Ancak doğada bazı gelişim gösteren türleri 12 metreye kadar uzayabilmektedir. Bazı türleri dayanıklılık özelliği sebebi ile park, bahçe gibi dış mekanlarda tercih edilirken, bir kısmı ev, ofis gibi iç mekanlarda da kendine yer edinmiştir.

Fransa, İspanya, İtalya, Türkiye, Yunanistan gibi akdeniz iklimine sahip ülkelerde doğal olarak yetiştirilebilir. Yaz aylarının sonlarına doğru salkım formunda, gösterişli beyaz çiçekler açabilirler. Bulundukları ortamda yapraklarının herhangi bir yere ya da cisme temas etmesinden hoşlanmazlar.

2. Yuka Bitkisnin Türleri Nelerdir?

Yuka Bitkisnin Türleri Nelerdir?

Yuka bitkisinin yaklaşık 49 türü ve ona bağlı birçok alt türü bulunmaktadır. Yuka bitkisinin türleri birbirine çok benzedikleri için ayırt etmek zordur.

Yukaların en bilinen türleri;

♦ Boyu pek uzamayan, iç ve dış mekanlarda yetiştirilebilen ve - 35C dereceye kadar soğuklara dayanabilen özelliği ile bilinen “Yucca Filamentosa”,

♦ Yine iç ve dış mekanlarda yetiştirilebilen, boyu çok uzamayan ve - 25C dereceye kadar soğuğa dayanıklılığı bulunan “Yucca Gloriosa”,

♦ Türleri arasında en gösterişli olan, - 25C dereceye kadar soğuğa dayanabilen, genellikle dış mekanlarda yetiştirilen dar yapraklı “Yucca Restorata” şeklinde belirtilebilir.

3. Yuka Bitkisi Nasıl Sulanır?

Yuka Bitkisi Nasıl Sulanır?

Sulama düzenini oturttuğunuz takdirde sizi asla yormayacak olan yuka bitkisini, aynı miktarda su ile hep aynı günde sulamanız önemlidir. Toprağının bütününe suyun ulaştığından emin olmalısınız. Kış aylarında oda sıcaklığındaki su ile bu işlemi gerçekleştirmeniz sağlıklı olacaktır. Suyu kendi içinde özümseyen bu bitki aşırı sulanma ihtiyacı hissetmez. Bu sebeple yaz aylarında iki kere, kış aylarında ise bir kere sulanması idealdir. Çok sulanması köklerinde çürümeye neden olabilir. Ayrıca klorlu sularıda bitkinizden uzak tutmalısınız.

4. Yuka Bitkisinin Bakımı Nasıl Yapılır?

Çoğu süs bitkisinden daha fazla güneş ışığına düşkün olan yuka bitkisini, bu özelliğine rağmen doğrudan güneş ışığı altında konumlandırmamalısınız. Aksi takdirde yaprakları solmaya başlayacaktır. Yerleştirdiğiniz yerde arka kısımda kalan yaprakları da düşünmelisiniz. Zaman zaman tüm yaprakların gün ışığından yararlanmasını sağlamalısınız.

Yuka bitkisi dayanıklı bir canlıdır ancak hava akımına karşı büyük bir hassasiyet gösterir. Bu sebeple klima önü, kapı ağzı ya da teraslar gibi rüzgar alabileceği ortamlar yapraklarını solduracaktır. Bu sebeple rüzgar etkisinde kalmayacağı bir yerde konumlandırmanız bitkiniz için hayati önem taşımaktadır.

5. Yuka Bitkisi Nasıl Çoğaltılır?

Çoğu bitkide olduğu gibi yukalarda da suda köklendirme yöntemi en çok tercih edilen uygulamadır. Gövdede filizlenen dallardan keserek su içerisinde köklenmesini bekleyebilir. Ardından köklenen yuka bitkinizi farklı bir saksıya ekebilirsiniz.

Yine çoğu bitkide olduğu gibi tohum ile çoğaltma yöntemi de en basit olan uygulamalardan biridir. Tohumlarınızı bir gün boyunca ılık su içinde beklettikten sonra tohumu maksimum 1 cm kadar derinliğe gömmelisiniz. Daha sonra havadar bir toprakta güneş ışığı ile birkaç hafta içinde çimlendiğini gözlemleyebilirsiniz. Yalnız sulama işleminizi toprak kurudukça gerçekleştirmenizde yarar vardır.

Diğer bir yöntem çelikleme yöntemidir. Uzunca bulduğunuz bir dalı birkaç parçaya ayırarak kesik kısımlarının kuruması için bir hafta bekletmeniz gerekir. Daha sonra bu parçaları toprağa dikerek köklendirebilirsiniz. Bu işlem için en uygun dönem ilkbahar mevsiminin sonlarıdır.

6. Yuka Bitkisi Nasıl Budanır?

Yuka bitkisinin yan dalları çabuk filiz verir. Bu sebeple budama işlemini hem dip kısmından hem üst kısımlarından yapabilirsiniz. Ancak dikkat etmeniz gereken nokta budama işlemini yaptığınız mevsimdir. Soğuk kış aylarında ev içerisinde kalan bitkinizi budarsanız, kapalı ortamda budadığınız yer hastalık kapabilir. Birçok bitkide yapıldığı gibi kesilen kısma eritilmiş mum gibi maddeler sürmemelisiniz. Bunun yerine yukalarda hafif esinti alabileceği bir yerde kısa süre konumlandırarak kesik yeri kurutabilirsiniz. İlkbahar ve yaz mevsimi budama için en uygun dönemdir.

Ayrıca yuka bitkinizin yaprakları solduğu zaman tekrar yerine gelmesi için solan yaprakların da kesilmesi gerekir.

7. Yuka Bitkisi Ne Tür Toprakta Bakılmalıdır?

Yuka bitkileri geçirgen ve havadar topraklardan hoşlanır. Her yıl ilkbahar ortalarında toprağını ve gerekiyorsa saksısını değiştirmeniz gerekir. Değişim sürecinde toprağa ponza taşı veya kuvars kumu karıştırmanız sağlıklı bir toprak oluşturmanıza yardımcı olacaktır. Dikkat etmeniz gereken en önemli özellik bitkinizin toprağına kesinlikle perlit ve vermikülit karıştırmamanız gerektiğidir. Ayrıca yuka bitkinizin toprağına zaman zaman vitamin takviyesi yapmanız gerekebilir. 

Öte yandan yukalar tuzlu toprağa uyum sağlayabilen bitkilerdir. Tuzlu sahil toprağa sahip sahil kenarlarında da yetiştirilebilirler.

8. Yuka Bitkisine Zarar Veren Hastalıklar Nelerdir?

Mantar hastalığının en önemli belirtisi yapraklardaki kahverengi lekelerdir. Bu tip bir sorun gözlemlediğinizde hasta yapraklar temizlemeniz ve toprağını yenileyerek farklı bir saksıya almanız sağlıklı bir seçim olacaktır.

Mantar hastalığının yanı sıra bitkiniz örümcekler, yaprak bitleri gibi zararlılardan da sorun yaşayabilir. Bitkinizin tamamen ölmesine izin vermeden bu tip sorunları gözlemlediğinizde bitki ve böcek ilaçları ile erken tedavisini gerçekleştirmeniz gerekir. Zararlılarla ilgili sorunlar genellikle sulama düzeninizde bir düzensizlik oluştuğunda ya da hava akımının aşırı kuru olmasından kaynaklanabilir.

9. Yuka Bitkisinin Tıbbi Bir Yararı Var Mıdır?

İçeriğinde bulunan saponin maddesi sayesinde cilt lekelerini temizleyici ve kas ile eklem ağrılarını giderici özelliğe sahiptir. Bazı ülkelerde ise dal ve kökleri yemeklerde kullanılıyor.